Z Kuşağının Özellikleri Nelerdir?

featured

Son günlerde sık sık gündeme gelen Z kuşağı kimlerden oluşuyor? Bu kuşağın yaşadığı sorunlar neler?

X, Y ve Z kuşakları aslında doğum yıllarına göre sınıflandırılıyor. Tabii ki farklı yıllarda dünyaya gelen bireylerin, fikirlerinde ve dünya görüşünde de büyük farklılıklar ortaya çıkabiliyor. Z kuşağı ise en yeni kuşaklardan birisi. Bu kuşağın temsilcileri oldukça modern düşüncelere sahip, toplumsal konulara duyarlı ve son derece hassaslar. Nitekim Türkiye’deki sosyo-ekonomik bazı şartlardan dolayı, bu kuşağın temsilcileri gelecekteki hayatları için biraz kaygılı. Peki günümüz Türkiye’sinde Z kuşağının içinde olduğu sorunlar neler? Bu kuşak toplumsal problemlerin ne kadar farkında?

Z kuşağını tanıyarak başlayalım; Z kuşağı 1995 ile 2012 yılları arasında dünyaya gelen kişilerden oluşan kuşak.

Aslında Z kuşağının hangi yıl dünyaya gelelerle başladığı konusunda pek çok fikir var, 1995, 1997 hatta 2000 yılında başladığı bile söyleyen var. Ancak genel olarak 1995-2012 yılları arasında doğanlar Z kuşağı olarak adlandırılıyor. Bu nesil teknoloji çağına doğduğu için pek çok konuya da hakim.

Z kuşağının özellikleri nelerdir?

  • Z kuşağı temsilcilerinin hızlı düşünen ve analitik kişilerden oluşuyor.
  • Takım çalışmalarına ne kadar uzak olsalar da bu kuşağın kendilerine olan özgüvenleri yüksek.
  • Özgür, bağımsız bireylerdir. Birçok konuda ise istediklerini elde ederler.
  • Tamamen teknolojinin hakim olduğu çağda doğmuş olmalarından ötürü teknoloji ile devamlı iç içe yaşayan bu kuşak ”internet kuşağı” şeklinde de adlandırılmaktadır.
  • Teknolojiyi iyi kullandıkları için bilgiye oldukça çabuk ulaşıyorlar. Tüm bilgilere hızla erişebildiklerinden dolayı beklemeye tahammülleri yoktur. Tüketici nesil olarak da adlandırılırlar.
  • Z kuşağı, toplumsal konulara aşırı derecede duyarlı.
  • Teknoloji açısından oldukça donanımlı olan Z kuşağı mensupları, pek çok konuda bilgi sahibi. Z kuşağının farkındalığı üzerine yapılan birçok araştırma, bu bireylerin toplumsal adalet meseleleriyle ilgili, olduğunu gösteriyor. Ayrıca yaratıcı düşünceye sahip, iklim değişikliği, cinsiyet eşitliği ve hayvan hakları gibi küresel konularda da bilgi sahibiler.

Bu kuşağın hem siyasi hem toplumsal görüşleri hakkında pek çok araştırma ve anket yapıldı;

Gezici Araştırma Merkezi’nin Türkiye’nin 12 ilinde 20 yaş altını temsil eden Z kuşağı ile yaptığı ankete Sözcü gazetesinde yer verildi. 1.062 gençle yapılan anket sonuçlarını inceleyelim.

Z Kuşağı insan hakları, hayvan hakları, cinsiyet ayrımcılığı gibi konularda duyarlılığı ön planda olan, haklar konusunda eşitlik temelli bir anlayışa sahip. Yüzde 45’i herkesin eşit ve benzer haklara sahip olduğu görüşünü savunuyor.

Bu kuşak için ırk, cinsiyet, din, dil, mezhep gibi unsurlar düşük bir öneme sahip. ‘Farklı bir din veya mezhebe ait biriyle evlenebilirim’ diyenlerin oranı bundan önceki nesilde yüzde 32,8 iken Z kuşağı için yüzde 82,2.

Z kuşağının yüzde 76,4’ü adalet, demokrasi, ifade ve düşünce özgürlüğü, liyakat, israf, sanat gibi kavramları önemli bulduğunu ifade ediyor. AB’yi destekleyenlerin oranı Z kuşağında yüzde 78,6 iken X ve Y kuşaklarında bu oran yüzde 35,6.

Günlük sosyal medyada geçirdikleri zaman ortalama 6 saat. Bu kuşağın yüzde 65’i akıllı telefon kullanıyor.

Z Kuşağı, kendisini belli bir ideolojik gruba veya siyasi partiye mensup görmüyor. Araştırmalar bu kuşaktakilerin yaklaşık yüzde 68,7’sinin, kendisini Atatürkçü, muhafazakar ya da milliyetçi gibi belli kategoriler içinde tanımlamadığı ve mevcut siyasi partilere karşı herhangi bir yakınlık hissetmediğini gösteriyor.

Ankette Z kuşağının yüzde 86,7’si oy kullanırken ebeveynlerin etkisinin olamayacağını, kendi iradesinin ön planda olduğunu söylüyor.

Peki Z kuşağının siyasetteki önemi ve rolü nedir?

Z kuşağı, Türkiye’nin geleceği olarak adlandırılıyor. 2023 yılında yapılacak seçimlerde 7 milyon genç oy kullanacak. Bu nedenle siyasi partiler, reklam ve kampanyalarını genellikle Z kuşağına hitaben tasarlıyor. Sosyal medyadaki kampanyaların birçoğu Z kuşağına hitap ediyor. Çünkü bu kuşak sosyal medyada oldukça aktif.

Türkiye’de Z kuşağının yaşadığı en büyük sorunlar neler, gelecekleri hakkında ne düşünüyorlar?

Türkiye’de özellikle bu dönemde eğitim ve istihdam nedeniyle genç olmak bir hayli zor. İşsizlik sayısı günden güne artıyor. Öte yandan çalışmayan ve okumayan gençlerin oranı da bir hayli yüksek. Ayrıca cinsiyet dağılımına bakıldığında, kadınlar arasında işsizlik oranının erkeklere kıyasla daha fazla olduğu biliniyor. İstihdam oranı da genç kadınlar arasında daha düşük.

Araştırmalar 20-24 yaş gurubundaki kadınların %44’ünün, ne eğitimde ne de istihdam da olduğuna dikkat çekiyor. Nitekim Türkiye’de oldukça büyük bir sorun haline gelen işsizlik, pandemi nedeniyle neredeyse iki katına çıktı. Gençlerin yaşadığı diğer bir problem ise kendilerine siyasette yer bulamamak.

Türkiye’deki gençlerin ilk fırsatta daha iyi hayat ve çalışma koşullarının olduğu ülkelerde yaşamak istediklerini söylüyorlar. Siyasetçilere güven duymadıklarını belirtiyorlar. İstihdamda liyakat temelli olmayan kayırmacılığın etkili olduğunu ve geleceğe dair belirsizliğin ve kaygılarının armasından şikayetçiler.

Kaynak: 1 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?