Trendlerdeki Yazı

Yükselen Trend: Podcast

featured

Podcast nedir? Neden bugün bu kadar popüler oldu? Bu soruları daha önce hiç düşündünüz mü? Takip ettiğiniz favori bir program var mı? Televizyon izlemeyi seviyorsanız, aklınıza bir dizi veya yarışma programı gelebilir. Ancak birçok insan bu sorunun cevabı olarak başka tür bir program düşünebilir. Genelde izledikleri bir program değil. Bunun yerine, insanlar dinleyerek bu programların tadını çıkarıyor.

Podcast Nedir?

Radyo programlarına benzer. Ancak, bir radyo programını dinlemek için doğru zamanda doğru istasyonu ayarlamanız gerekir. Öte yandan, podcast’ler her zaman dinlemek için indirilebilir. Akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda podcast dinlemek son derece basittir. Podcast’lere, Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud gibi uygulamalardan ulaşabilirsiniz. Podcast’ler şimdilik çoğu platformda ücretsiz. Özellikle de Spotify, artık kendisini müzik ve podcast platformu olarak konumluyor ve podcast’leri de kullanıcılarına ücretsiz sunuyor.

Podcast Nereden Geliyor?

Podcastler 2004’ten beri mevcuttur. O yıl, Adam Curry adlı bir video jokeyi, Dave Winer adında bir yazılım geliştiricisiyle birlikte çevrimiçi radyo yayınlarını indirebilecek bir program oluşturmak için çalıştılar. “Podcast” adı,  “iPod” ve “yayın” birleşiminden geldi.

Podcasti Harika Yapan Nedir?

Günümüzde podcast’ler popüler eğlence biçimlerinden biridir. Pek çok insan araba kullanırken veya toplu taşıma araçlarında seyahat ederken podcast dinlemekten zevk alır. Podcast’ler çeşitli konuları kapsar. Bilimden, edebiyata, spordan geyik muhabbetine, röportajdan söyleşiye, ses tiyatrosundan monologlara kadar aklınıza gelebilecek her konuda ve biçimde olabilir.

Podcast Yayınlamak İçin Ne Yapmalıyız?

İlk adım, bir bunun için iyi bir fikir bulmaktır. Ne hakkında konuşmak istiyorsun? Herkesin paylaşmak için harika bir mesajı vardır. Kendi mesajınızı bularak başlayın. Bir konu seçtikten sonra, ilk bölümünüz için bir senaryo yazın. Bazı podcast’ler senaryo ile ilerlerken, bazıları yalnızca bir taslak kullanmayı tercih ediyor.

Podcast üretmek için bazı ekipmanlara da ihtiyacınız olacak. Bazı podcast’ler yüksek kaliteli mikrofonlar ve yazılımlar kullanır. Ancak, başlamak için çok fazla ileri teknolojiye ihtiyacınız yoktur. İlk bölümünüzü bir akıllı telefona veya bilgisayara kaydederek bir podcast yapabilirsiniz. Podcast’inize parlak bir ses vermek için kullanabileceğiniz pek çok ses düzenleme programı vardır.

Henüz Kayda Başlamaya Hazır Değil misiniz?

Kendi yayınınızı yapmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, podcast’leri dinlemek eğlenceli olabilir. Yeni hobinizi ne zaman bulacağınızı asla bilemezsiniz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?