Yörünge Nedir? Gezegenler Yörüngede Nasıl Dolaşır?

featured

Gezegenler yörüngelerini neye göre belirliyor?

Dünyamızın Güneş etrafında dolaştığını hepimiz biliyoruz. Güneş sistemindeki diğer tüm gezegenler de Dünyamız gibi Güneşin etrafında dolaşıyor. Bir diğerinin etrafında hareket eden bir nesnenin yoluna yörünge diyoruz. Evrendeki çoğu nesne başka bir şeyin yörüngesinde dolaşır.

Yörünge nasıl çalışır?

Bilimde iki ana kavrama gelir. Birincisi yerçekimi. Nesnelerin birbirine doğru hareket etmesine neden olan kuvvet budur. Bir şeyin sahip olduğu madde miktarı olan kütle tarafından yönlendirilir. Bir nesnenin kütlesi ne kadar yüksekse, yerçekimi kuvveti o kadar güçlüdür.

İlgili ikinci kavram, Newton’un Birinci Hareket Yasası’dır. Dış bir kuvvet tarafından etki altına alınmadıkça her nesnenin hareketsiz veya hareket halinde kalacağını belirtir. Bir şey hareket ederken, yerçekimi gibi başka bir kuvvet tarafından itilmedikçe veya çekilmedikçe, aynı hızda aynı yönde hareket etmeye devam edecektir.

Örneğin Dünya’yı ele alalım. Güneş olmasaydı, sürekli olarak aynı yönde ve aynı hızda hareket ederdi. Ancak Güneş, güneş sistemindeki her şeyden daha fazla kütleye sahiptir. Bu, çekim kuvvetinin çok güçlü olduğu anlamına gelir. Dünya’nın hareketi, Güneş’in yerçekimi ile birleştiğinde yörüngemizi oluşturmak için birlikte çalışır. Dünya’nın güneş etrafındaki yolu bir daire değil, eliptiktir.

Güneş sistemi içerisinde bulunan diğer her gezegen için aynı şekilde çalışır. Hepsi güneş için birer uydu görevi görmektedir. Gezegen olmayan uydular da mevcut. Mesela Ay başka bir uydudur. Dünya’nın etrafında dönüyor.

Gezegenler ve Ay doğal uydulardır. Bu, başka bir doğal nesnenin yörüngesinde dönen doğal nesneler oldukları anlamına gelir. Ayrıca asteroit kuşağının Güneş etrafında hareket ettiğini de söylemek gerekir.

Güneş sistemimizin de bir yörünge sistemine sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Güneş sistemimiz sürekli olarak Samanyolu Galaksisinin merkezindeki kara deliğin etrafında dönüyor.

Samanyolu Galaksisi

Artık uzayda yapay uydular da var. Bunlar insanlar tarafından yapılan nesnelerdir. İnsanlar tarafından yörüngeye yerleştirilirler. Bu uydular, uzak gezegenler hakkında daha fazla şey öğrenmek gibi bir dizi amaca hizmet edebilir.

Yapay nesneleri yörüngede tutan nedir?

Gezegenlerin ve ayların yörüngesine neden olan aynı iki kuvvettir. İnsanlar uzaya bir uydu fırlattığında, belirli bir hızda seyahat etmeye programlanır. Gezegen gibi daha büyük bir nesnenin yerçekimi ile etkileşime girer. Bu, uydunun yörüngede kalmasını sağlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?

Yorumlar (1)

  1. Batuhan Bektaş
    6 ay önce

    Başarılı.

Bir cevap yazın