Yıldız Kayarken Neden Dilek Tutarız?

featured

Yıldız kayarken dilek tutmak tüm dünyada yaygın bir gelenektir. Ama bunu neden yaptığımızı hiç merak ettiniz mi? Bu gelenek nasıl başladı?

Yıldız Kayar mı?

Tabii ki, düşen veya kayan bir yıldız aslında bir yıldız değildir. Yıldızlar parlak, yanan gaz toplarıdır. Düşen veya kayan yıldızlar aslında bilim adamlarının göktaşları dedikleri şeydir. Uzayda yüzen kaya ve toz parçaları Dünya atmosferine girdiğinde, Dünya atmosferiyle karşılaşmanın sürtünmesinin neden olduğu ısıdan yanarlar. Göktaşları yanarken gökyüzünde gözle görülür bir çizgi kalırsa buna meteor denir. Bu göktaşlarının parçaları gerçekten Dünya’ya çarparsa, onlara göktaşları diyoruz. Meteorların çarpması veya yaralanması bir yana, insanların karşılaşması çok nadirdir. Göktaşları Dünya atmosferinde sürekli olarak yanmalarına rağmen, görünür bir meteor oluşturacak kadar büyük olmaları da nispeten nadirdir. Açık bir gecede, çıplak gözle bir göktaşı görmeden gökyüzünü saatlerce izleyebilirsiniz.

Yıldız Kayarken Dilek Tutmak Nereden Geliyor?

Bir teleskopla her 10-15 dakikada bir düşen bir yıldızı görebilirsiniz. Belki de insanları kayan yıldızların sihirli özelliklere sahip olduğuna ve sadece bir dileğin kabul edilmesine yol açabileceğine inanmaya iten bu nadirliktir.

İnsanlar, kayan bir yıldız gördüğünde dilek dilemenin gerçekleşeceği efsanesine inanıyor. Bazı tarihçiler efsanenin antik Yunanistan’da Batlamyus adlı bir astronomla başladığına inanıyor. İkinci yüzyılda bir ara, Batlamyus cennet evlerinden Dünya’ya baktıklarını düşündüğü tanrılar hakkında yazdı. Göklerle Dünya arasında yıldızların kaymasına ve düşen ya da kayan yıldızlar olarak görünmesine izin verecek bir tür portal açtıklarını düşünüyordu. İnsanlık çağlar boyunca Batlamyus ile aynı fikirde olmadı. Bazı kültürler, yıldızların göklerle Dünya arasında seyahat eden insan ruhları olduğuna inanır. Diğerleri, âlemler arasında gidip gelen melekler veya şeytanlar olabileceğine inanıyor.

Görüyoruz ki tüm bu olanlar yıldız kayması değil, meteor düşmesi olarak adlandırılıyor. Yıldız kayarken dilek tutmak tamamen batıl inançtan ibaret. Yine de hayallerimizi dile getirmek bizi mutlu ediyor ve heyecanlandırıyorsa neden dilek tutmaya devam etmeyelim?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?