Yalnızlık Bir Hastalık mıdır?

Yalnızlık Bir Hastalık mıdır?

İnsanlar giderek yalnızlaşıyor mu? Yalnızlığın olumlu ve olumsuz yönleri

Kış mevsimi geldi. Havalar erken kararıyor. Bazı günler, güneş doğmayınca insanın ruhu sıkılıyor adeta. Gündüz evlerde ve işyerlerinde ışıkların yanması sanki her an akşam ve geceymiş gibi bir his veriyor insana. İnsan geceleri veya karanlık ortamlarda tek başına huzurlu olacağına inandığından sürekli yalnız kalmak ister. İlerleyen zamanlarda bu istek psikolojik olarak rahatlama sağladığı için büyük sorunlara yol açabilir. Alman psikiyatrların araştırmasına göre insanların ölümüyle sonuçlanan yalnızlık vakaları, sigara ve alkolün ölüme sebep verdiği vakalardan 20 kat fazla. Tabi ki bu bir iddia. İnsanlar yalnız kaldığında kendini tek hissetmemek için sosyal medyaya sığınıyor. Sosyal ortamlarda kendine arkadaş, eğlence tarzı uğraşlar bularak yalnız olmaktan kurtuluyor.

Deneyler ne diyor?

Alman Psikiyatr Manfred Spitzer’ın ‘Yalnızlığın bir hastalık olduğunu nasıl keşfettiniz?’ sorusuna cevabı ‘’2003 yılında okuduğum bir çalışma, zihnini altüst etti. İnsan beynini araştıranlar yalnız olanların acı çektiklerini keşfetmişlerdi. Bu, bizim yıllardır ifade ettiğimiz bilgilerdi. Beyin araştırmacılarının da bunu tasdik etmeleri, artık söylediklerimizin metafor olmadığını ortaya koymuştu. Ayrıca, genellikle depresif insanların yalnız olduklarını, bunların sürekli ağrı kesici kullandıklarını daha iyi anlıyordum’’ şeklinde. Bu soru cevaptan da anlayabileceğimiz gibi yalnızlık hayatımızda olan virüs ile birlikte bir hastalık haline dönüşüyor.

Gelelim konu başlığımızdaki ikinci soruya olumlu ve olumsuz yönlerine. Olumlu yönleri başta insanı çokça cezbetse de bu olumlu yönler ilerleyen zamanda tam tersine dönerek tüm olumlu kısmı olumsuza dönüyor. Elbet bir süre insanlardan uzaklaşıp kafa dinleme taraftarı olabilirsiniz fakat bunu alışkanlık haline getirenlerde araştırmaların da desteklediği gibi büyük sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu büyük sorunlar hastalık derecesine ulaştığında insanlardan tiksinme kıvamına geliyorsunuz. Böyle durumlar sizi bunalıma sokuyor çevrenizdeki insanlar ise sizden uzak duruyor çünkü kendinizi dış dünyadan soyutladınız, artık arkadaş edinmeniz çok zor. İş yerinde sürekli mutsuz çalışıyorsunuz, dışarıda sürekli insanlardan kaçıyorsunuz, siz kaçtıkça onlar da sizden uzaklaşıyor. Tekrar içlerine karışmak istediğinizde ise onlar sizden uzaklaştığı için tekrardan eskisi gibi bir bağ kuramıyorsunuz. Bu yüzden çağımızın gizli hastalığı olan yalnızlık hastalığından korunmak için elinizden geleni yapmalısınız, aksi taktirde geri dönüşü oldukça zor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Yazar Hakkında

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?