Yalnızlık Bakanlığı

featured

Günümüzün problemi olan pandemi, hayatımızın içine girdiğinden beri sürekli evde kalan insanlar yalnızlaşma sürecine girdi. Kimi insanlar çalıştığı ortamda yalnızlık hissiyatına kapılmadı. Kimileri ise sosyal ortamlarda bu eksikliği az da olsa giderdi. Yalnızlık hissini gideremeyen kısım ise göz ardı edilemeyecek kadar çok. İnsan yapısı gereği yalnız olarak yaşamaya alışık değildir. Günümüzde yalnızlık bir hastalık olarak görülüyor.

Japonya’da yalnızlık yüzünden intihar oranları iyice arttığını gözlemleyen yöneticiler, Yalnızlık Bakanlığı oluşturmak için harekete geçtiler. Bu bakanlık yalnız yaşayan kişilerin sorunları, eksikleri ve istekleri doğrultusunda halka yardım eli uzatıyor. Küçük bir yardım gibi gözükse bile, belki de yardım ettiği insanlara hayatlarını bağışlıyor ve onları intihardan uzaklaştırıp topluma kazandırıyor.

Japonya, yalnızlık üzerine bir adım atmış. Bu durumun başka ülkeler için de farklı olduğunu zannetmiyorum. İntihar olmasa bile farklı yollardan kendini toplumdan soyutlayıp içe dönük bir hayat yaşamaya mahkum kalan binlerce insan olduğunu tahmin etmek güç değil. Bu tarz bir bakanlık veya yardım kuruluşu oluşturmak devletler için zor değil. Peki ya neden yapmıyorlar? Farkında mı değiller yoksa göz ardı mı ediliyor? Farkına varmaları için Japonya’daki gibi bir durum mu olması gerekiyor acaba? Bunun cevabını ne ben ne de sizler bilebilirsiniz. Bu durumdan mağdursanız veya çevrenizde bu duruma benzer şeyler yaşayan insan varsa, onlar için valiliklere veya sivil yardım topluluklarına başvurabilir ve yardım almalarını sağlayabilirsiniz.

Dünyamızda ve ülkemizde pandemi koşulları sebebiyle bu sorunu yaşayan insan sayısı gün geçtikçe artmakta. Maalesef ki ülkemizde Japonya’daki gibi bir uygulama olmadığı için, bu durumu yaşayan kişiler sivil toplum örgütlerine veya belediyelere başvuru yapabilir.

Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz neler? Sizce her ülke de Yalnızlık Bakanlığı oluşturulmalı mı? Böyle bir bakanlığa gerek var mı? Görüş ve önerilerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?