Petrichor Nedir?

dirt-road-2820273_1920

Petrichor nedir, nasıl oluşur?

Hayatımızdaki coronavirüs dahil tüm olumsuzlukları karamsarlıkları bir yere bırakalım ve hayal edelim. Kimileri arkadaşlarıyla görüşme hasretiyle yanarken kimileri de uzaklara gidip kafa dinlemek ister. Ben ise kafa dinleme taraftarıyım. Evden uzaktayız etrafımız uzun uzun ağaçlarla dolu hafiften yağmur çiseliyor ve yağmurla beraber oluşan o toprak kokusu evet bu toprak kokusu aynı zamanda başlığımızın cevabı.

Yağmurla beraber veya yağmurdan sonra oluşan toprak kokusuna Petrichor adı veriliyor. Oluşan toprak kokusu insana huzur ve rahatlama verdiği yapılan anket ve araştırmalarla destekleniyor.

Petrichor Nasıl Oluşur?

Petrichorun oluşumu aslında çok basit, bir tür filamentli bakteri olan Streptomyces bakterileri, bulunduğu ortamda sıcak ve nemli olduğu toprakta büyür. Petrichorun içerdiği bileşenler genellikle uzun süren kuraklık dönemlerinde bitki ve bakteriler tarafından üretilir ve toprağa salınır. Bu sebepten dolayı toprak kokusu veya yağmur kokusu diye adlandırdığımız petrichor, yazın ortasında veya sonbahar aylarının başlarında yağan yağmurdan sonra belirgin şekilde algılanabilir.

Toprak nemini kaybettiğinde, toprakta bulunan bakteriler sporlar yayar. Yağmurun ıslaklığı ve kuvveti, bu küçük sporları yağmurdan sonra nemin bir aerosol (bir katının veya sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması) gibi davrandığı şekilde havaya saçar. (Aerosol Etkisi)

Petrichor Her zaman Güzel mi Kokar?

Bu koku her zaman bildiğimiz gibi, güzel kokmaz. Atmosferin içindeki kimyasal maddeler sebebiyle yağmur suyu, özellikle kalabalık şehirlerde biraz asidik olma yönündedir. Yerdeki organik kalıntılar ya da kimyasallarla temas ettiğinde bazı aromatik reaksiyonlar verebiliyor. Toprağı bileşenlerine ayırıp içinde biriken mineralleri serbest bırakarak benzin ve benzeri kimyasallarla reaksiyona girip daha yoğun bir koku verir. Bu reaksiyonlar genelde bakteri sporlardan pek de güzel olmayan kokular yayılır. Bu sebepten ötürü her yağmurun ardından ortaya çıkan kokular her zaman hoşumuza giden kokular olmayabilir.

Exit mobile version