Uzaktan Eğitim Yeterli mi?

featured

Uzaktan eğitim Covid-19 ile birlikte hayatımızda yer aldı. Önceki dönemde görülen yüz yüze eğitim ile arasında elbet iyi ve kötü olarak birçok fark mevcut. Öğrenciler için en iyi yönü uzaktan eğitimde bilgisayar yahut telefonun başında rahat bir ortamda oturup sağlıklı bir şekilde dersi dinlemek oluyor. Öğretmenler için ise sessiz bir sınıfta ders anlatmak gibi anlatacağı konuya tam olarak odaklanıp derslerini dikkat dağılmadan anlatabiliyor. Bazı aksilikler ise hem öğrenci hem de öğretmen için sinir bozucu olabiliyor. EBA ağının ilk kullanıldığı zamanlarda da görüldüğü gibi internet altyapısı sorunları nedeniyle birçok öğrenci mağdur durumda ve çaresiz şekilde derslerini kaçırdı. Teknoloji ile pek haşır neşir olmayan öğretmenler ise sistemi öğrenirken biraz zorluk çekse de birçok öğretmen öğrencilerinin desteği ile sisteme adapte olabildiler.

Uzaktan eğitim ile beraber birçok soru da beraberinde geldi gelin bunları konuşalım.

Uzaktan Eğitimi Nasıl Verimli Hale Getirebilirim?

Cevabı çok da zor değil fakat bazı öğrenciler için zor olabilir. Öncelikle ders saatinize göre uyku düzeninizi ayarlayıp derslere asla uykusuz katılmayın. Ders saatinizde odanıza geçip evdeki ebeveynlerden biraz sessiz olmasını rica edip öğretmenlerinizin anlattığı dersi not alabilirsiniz. Sadece bununla kalmayıp dersten sonra tekrar ederseniz unutmanız zorlaşacaktır. Yararını sınav zamanında göreceğinize eminim.

Uzaktan Eğitimde Devamsızlık Var mı?

Çoğu öğrencinin merak ettiği konu devamsızlık. Çeşitli mazeretlerle derse katılamadığımız durumlar oluyor, örneğin; internet kesintisi, bilgisayar arızası, günlük yaşantımızın ders saatlerine uymaması gibi. Haylaz öğrencileri saymıyorum, onlar elinde imkanları varken derse katılmamayı tercih edenler. Öğretmenlerin yoklama alması zorunlu değil fakat birçoğu alıyor. Sebebi E-Okul sistemine girmek değil. Sözlü notlarınızı derse katılım üzerinden değerlendireceği için. Pandemi döneminde uzaktan eğitime katılmadığınızda E-Okul sistemine devamsızlık olarak giriş yapılamaz fakat az önce bahsettiğim gibi sözlü notlarınıza etki edeceğinden eminim.

Uzaktan Eğitimde Sınıfta Kalma Var mı?

Milli Eğitim Bakanlığının pandemi döneminde yaptığı açıklamaya göre ‘Yeni sınıf geçme sistemine göre İlkokul-Ortaokul-Lise öğrencilerinin sınıfta kalma durumu olmayacak’ şeklinde. Her ne kadar sınıfta kalma olmasa da ilerleyen sınıflarda zorluk yaşamamak adına derslerinize eksiksiz katılmanızı öneririm.

İlk sorumuza yani konu başlığımıza gelecek olursak, öğrenciler ve veliler bu konu hakkında tamamen ikiye bölünmüş durumda. Bir miktar öğrenci evde rahat olduklarını ve okul ortamında yaşanan bazı sorunlar nedeniyle evden yani uzaktan eğitimi destekliyor. Yüz yüze eğitim isteyen bölüm ise imkanları çerçevesinde derslerine katılsa da en ufak bir sorunda dersten koptuğunu beyan ederek uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime göre kötü olduğunu en kısa vakitte yüz yüze eğitim sistemine geçilmesi gerektiğini düşünüyor.

Ülkemizin imkanları tam anlamıyla yeterli olsa uzaktan eğitim hem öğrenci için hem de öğretmen için çok rahat bir sitem fakat internet altyapı sorunları ve uzaktan eğitim sisteminin yeni olması sebebiyle birtakım aksilikler meydana geldiğinden şu an için ülkemizde uzaktan eğitimin yetersiz olduğunu düşünen taraftayım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?