Üniversite Yaşamına Adaptasyon

featured

Üniversite yılları hayatımızın en önemli geçiş zamanlarından biri olmakla beraber adaptasyon sürecini de beraberinde getirmektedir. Birçok kişi ailelerinden, evlerinden ve güvenli olarak gördükleri çevrelerinden ilk defa uzaklaşmakta ve kendini tamamen yabancı olduğu bir şehirde ve sosyal çevrede bulmaktadır. Ayrıca, bu süreçte sorumlulukları tek başına üstlenmesi ve birçok kararı tek başına vermesi gerekmektedir. Kendi kimliğini bulma ve yetişkinliğe geçiş döneminde olan birey için oldukça stresli ve kaygılı bir süreç olabilmektedir ve önemli davranış ve uyum problemleri yaşayabilmektedir. Yaşamındaki önemli değişikliklerle ve zorluklarla nasıl başa çıkabileceğimizi bilmek ise bu adaptasyon sürecinin daha sancısız geçmesini sağlar.

Her Bireyin Adaptasyon Süreci Farklıdır

Arkadaş ve aile desteğinin bir anda kesildiği ve ciddi sorumluluklar üstlenildiği bu dönemde, öğrencilerin yaşadıkları zorluklar ve uyum süreçleri farklılık gösterir. Adaptasyon süreci ile aileye aşırı bağımlılık, yeni kişilerle ilişkide güçlükler, psikolojik kırgınlık, kişilik özellikleri, sorun çözme becerileri gibi faktörler arasında ilişki bulunmaktadır.

İyi bir adaptasyon süreci karmaşık ve yeni bir dünya ile uzlaşma, öğrenmek için içsel motivasyon geliştirme, iyi bir zaman ve para yönetimine sahip olma, derslere katılım sağlama gibi bileşenler içerir. Öğrencilerin üniversiteye uyum sürecini zorlaştıran en önemli etkenlerden bazıları ise yeni ve zor hedefler, akademik zorluklar, sosyal izolasyon ve finansal yetersizlikler olduğu bilinmektedir.

Adaptasyon Sürecini Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılabilir?

Üniversite hayatına adaptasyon döneminde kişi önemli sorumluluklar alması gerektiğini bilmeli ve bu sorumluluklarla beraber birçok değişikliğinde beraberinde geleceğini tahmin etmelidir. Bu sorumluluklar ve değişiklikler kişide az da olsa kaygı yaratmakta ve stres seviyesini arttırmaktadır. Bu olumsuz duyguları çoğu öğrenci yaşamaktadır. Kaygı ve stresin azalması için kişi kendisine zaman tanımalıdır.

Kendimizi üzüntülü, yalnız ya da kaygılı hissettiğimizde bize en iyi gelecek olan sosyal destektir. Yeni ortamlar, yeni arkadaşlıklar oluşturarak çevremizi genişletmek ya da güvendiğimiz insanlara yaşadığımız özlem veya kaygı duygularımızı anlatmak, bu durumlarla baş etme yöntemlerini öğrenmek bize farklı bakış açıları kazandırabilir.

Son olarak, her ne kadar zor bir süreç de olsa üniversite eğitimi ve birçok sorumluluk üstlenmek bireyin gelişimi için oldukça faydalı bir süreçtir. Farklılıklarla yaşamayı bir fırsat olarak görmeli ve geçmişteki yaşama takılı kalmak yerine anı yaşayıp keyfini çıkarmak uyum süreci için faydalı olacaktır.

Üniversite döneminde yaşanan bir başka problem ise sınav kaygısıdır. Bu kaygı hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

  • Bu yazı pandemi dönemi öncesindeki sosyal hayatı açıklamaktadır. Temennimiz bu durumun en kısa zamanda geçmesi, sağlık ve eğitim sisteminin bir an önce normale dönmesidir.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?