Tiyatronun Simgesi: Gülen ve Ağlayan Surat

featured

Yüzyıllardır hafızalara kazınmış, gördüğümüz anda zihnimizde tiyatronun canlanmasını sağlayabilecek olan bu simgenin hikayesine gelin hep birlikte göz atalım.

Tiyatro Nedir?

Tiyatro, Yunanca theatron yani “görme yeri” sözcüğünden gelmektedir. Günümüzdeki anlamıyla çağdaş tiyatronun tarihi, bağ bozumu tanrısı Dionysos adına yapılan dinsel törenlere dayanmaktadır. Her yıl Dionysos’u kentin hangi ileri geleninin onurlandıracağına karar verilir ve bu kişi etkinlikleri düzenlerdi. İsimlerinden bahsettirmek isteyen soylu ve zengin kişiler itibarlarına daha fazla itibar kazandırmak için birbirleri ile yarış içine girerlerdi. Tiyatronun ortaya çıkması da buradan gelmektedir.    

Tiyatro, Antik Yunan döneminde gerçekleştirildiği zamanlarda siyasi bir söylem veya alay içerikli bir oyun olarak gerçekleşirdi. Binlerce kişinin izlemeye geldiği bu oyunlarda oyuncuların söylediği sözlerden dolayı kendilerinin tanınmaması için izleyici karşısına çıktıklarında maske takarlardı. Kısacası bu iki maskenin hikayesi günümüze kadar buradan gelmektedir. Oyuncular Antik Yunanda günümüzdekilere göre farklı olarak jest ve mimiklerini kullanmak yerine yüzlerinde maskelerle oyunlarını gerçekleştirirdi.

Tiyatronun Simgesi Nereden Geliyor?

Yunan tiyatrosunda iki türlü oyun olan tragedya ve komedya bulunmaktadır. Tragedya oyununda içerik daha çok tanrılar ile insanların tartışmaları ve kavgaları üzerine gerçekleşmekteydi. Komedyalar ise siyasi içerikler olarak karşımıza çıkmıştır. Bu yüzden oyuncular büyük maskeler kullanırdı ki halk tarafından tanınmasın. Tiyatronun günümüzdeki sembolü haline gelen bu maskelerden gülen yüz, filozof Herakleitos’u ağlayan yüz sembolü ise filozof Demokritos’u temsil eder.

Bu konuda yazar Horace Walpole’in şu sözleri akla gelmektedir: “Bu dünya düşünenler için bir komedya, hissedenler için bir trajedidir. Bundan dolayıdır ki Demokritos gülmüş, Herakleitos ağlamıştır.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?