Tiyatro Efsanesi: Rasim Öztekin

rasim öztekin

Rasim Öztekin; kimilerinin Kuddusi Baba olarak, kimilerinin Bob Marley Faruk olarak, kimilerinin ise Fehmi olarak tanıdığı çok büyük oyuncu. Rasim Öztekin’i kaybettik. Allah rahmet eylesin.

Rasim Öztekin Kimdir?

Rasim Öztekin, 1959 yılında İstanbul’da doğdu. Kendisi bir Galatasaray Lisesi öğrencisidir. İyi bir Galatasaraylı olmakla beraber aynı zamanda Divan Kurulu üyesidir.

Kendisi mekteplidir, İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Basın Yayın Yüksekokulu’nu bitirdi. İlk kez sahneye 1977 yılında yani 18 yaşında çıkmıştır ve amatör olarak başlamıştır. 21 yaşına geldiğinde yani 1980 yılında Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular Topluluğu’nda profesyonel olarak ‘tiyatro sanatçılığına’ başlamıştır. İşte gerçek bir sanatçının kariyeri tam da buradan sonra başlıyor. 80-92 yılları arasında Ortaoyuncular Topluluğu’nun bütün oyunlarında Rasim Öztekin yer aldı.

Rasim Öztekin’in Televizyon Kariyeri

rasim öztekin

Sonrasında Rasim Abi’nin televizyon kariyeri başlıyor. Nükhet Duru ve Demet Akbağ ile Müzikomedi, Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses ve Demet Akbağ ile Mega Show’u yaptı. 94 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan ile ‘2071’de Türkiye’ müzikalini sahneye koydular. Daha sonrasında yine Ortaoyuncuların ‘Aptallara Güzel Gelen TV Dizileri, Çok Tuhaf Soruşturma ve Fişne Bahçesi’ gibi oyunlarda görev aldı.

Tiyatro ile ilgilenmeyen kişiler filmlerden daha çok hatırlar Rasim Abi’yi. Zaten hatırlanacak bir durumu yok Rasim Abi’yi hiç unutmadık hep yanımızdaydı.

Bir Günlük Aşk Hikayesi, 72. Koğuş, Arabesk, Tersine Dünya, Pardon ve Şans Kapıyı Çalınca filmlerinde oynadı.

Dizilerden ise Yeni Hayat, Başka İstanbul Yok, Bir Yaz Gecesi Eğlencesi, Seksenler ve Geniş Aile dizilerinde oynadı.

2004 yılında hafızalardan silinmeyen GORA filminde Bob Marley karakterini canlandırdı. Cem Yılmaz, Ozan Güven, Cezmi Baskın gibi isimlerle müthiş bir komedi filmi ortaya çıkardılar. Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hâlâ adeta bir başyapıt gibi sevilerek izleniyor.

2005’e geldiğimizde uzun süre çalışacağı Gani Müjde’nin yazdığı ‘Yıldızların Altında’ müzikalinde Beyaz ve Candan Erçetin ile başrolü paylaştı. Yine aynı sene gazeteci Esra Kazancıbaşı ile Atina’da evlendi. Bu evlilik Rasim Abi’nin ikinci evliliğiydi. İlk evliliğinden herkesin Çok Güzel Hareketler Bunlar programından da tanıdığı Pelin Öztekin doğmuştu.

Rasim Öztekin’in Sağlık Sorunları

2009 yılında sağlık açısından ilk sorunu yaşadı Rasim Abi. ‘Boş Gezen ve Kalfası’ oyununda rahatsızlandı ve kalp pili takıldı.

2012 yılında bir Türk dizi efsanesi haline gelen hali hazırda da devam eden Seksenler dizisinde başrol oynamaya başladı. Şoray Uzun, İlker Ayrık, Özlem Türkad gibi önemli oyuncularla oynadığı bu dizi gerek tarihi olması gerek müthiş oyunculuklar içerdiğinden herkes bu dizide kendinden bir şeyler bulmuştur. Dizi uzun seneler boyunca izlenmeye devam etti.

2014 yılında sosyal farkındalık ve çokça mesaj içeren ‘Mandıra Filozofu’ filminde oynadı. Filmi izlemeyenler için spoiler vereyim: Dünyada ölümden başkası yalan.

2016 yılında İsmail Dümbüllü’nün Ferhan Şensoy’daki kavuğu Rasim Abi’ye devredildi. Artık kavuğun sahibi Rasim Abi’ydi. Bu kavuğun anlamı Türk tiyatro oyunculuğudur, onu temsil etmektedir.

Kavuğu alan Rasim Abi’nin sağlık durumları maalesef iyi değildi. Sahnelerde artık eskisi kadar sık göremiyorduk. Seksenler ve pandemiye özel yapılan Ev Yapımı dizisi haricinde hep sinema filmlerinde görev aldı.

Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in Çalgı Çengi ve Düğün Dernek gibi filmlerinde oynadı Rasim Abi.

Seksenler doludizgin devam ederken çıkan pandemi ile dizinin çekimlerine tüm sektördeki diziler gibi ara verildi.

Rasim Abi eskisi gibi tiyatro sahnesine çıkamıyordu ama kavuk ondaydı. Kavuğu devretmek istedi ve o pandemi arasının bunun için en iyi zaman olduğunu düşündü. ‘En mağdur kavuklu benim!’ dedi Rasim Abi. Kavuğu aldıktan sonra kalp rahatsızlıkları yaşadı. Kavuğu Şevket Çoruh’a devretti. ‘Ben oynayamıyorum, oynayanda olmalı’ dedi.

Pandemi Rasim Abi’yi durduramadı. Evden çekilen Ev Yapımı dizisinde COVID-19 tedbirlerinden tutun evde yapılacak şeylerden bahseden dizide oynadı. Youtube kanalı açtı ve tecrübelerini aktardı. Orada bol bol video çekti. Çok samimi sohbetler oldu, anlattı da anlattı. Lise anılarını anlattı, tiyatroyu anlattı, köpeğini anlattı, kavuğu anlattı. O soğuk magazin programlarından alamayacağımız bilgileri kendi içtenliğiyle anlattı.

2021 yılına geldiğimizde de gerek Instagram’da gerek televizyonda olmaya devam etti. Seksenler dizisiyle her akşam insanların evine konuk oldu. Dizide bir ara senaryo gereği yazlığa gitmesi insanları kuşkulandırmıştı. Ne yazık ki kuşkular haklı çıktı ve Ocak ayında da bir rahatsızlık geçirdi Rasim Abi.

Rasim Öztekin Sevenlerini Yasa Boğdu!

7 Mart tarihine geldiğimizde ise Rasim Abi’nin kalbi dayanamadı. Kalp krizi geçirdi. Kan arayışına girildi ve aranan kan bulundu. Herkes biraz olsun oh çekmişken doktorları 8 Mart’ta ‘Hayati riski var’ dedi. Akşamında ise acı haber geldi. Rasim Abi’yi kaybettik.

Türkiye’nin en çok hakkı verilmeyen oyuncularından biriydi Rasim Abi. Kalp sorunları çok yaşadığından defalarca sağlıklı beslenme, kalp sağlığı adına defalarca çağrıda bulundu. Videolarda görev aldı. Rasim Abi’nin kötü bir alışkanlığı vardı. Bu alışkanlığı hastaneye düşmeden bırakmıştı. Bunu da anlatmıştı zaten gazetelere. Sorunlardan biri de Rasim Abi’nin ailesiydi, ailede kalp sorunu olunca sizi etkilemesi de çok olağan bir durum oluyor maalesef. Sürekli yediğine içtiğine dikkat ettiğini de söylese su içse yarıyor bana diyordu hep Rasim Abi.

Çok bilinçli, çok iyi niyetli, her türlü sosyal sorumluluk projesinin aranılan adamıydı Rasim Öztekin. Onu Youtube videolarıyla, filmleriyle, dizileriyle ve tiyatrolarıyla anacağız. Türkiye çok değerli bir adam kaybetti, başımız sağ olsun. Seni özleyeceğiz Rasim Abi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?