Ters Çaba Kuralı Nedir? Ters Çaba Kuralından Nasıl Kurtuluruz?

Ters Çaba Kuralı Nedir? Ters Çaba Kuralından Nasıl Kurtuluruz?

İnsan beyninin en tehlikeli zamanı, “ters çaba” kuralına göre çalıştığı zamandır. Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız, beyin onu adeta bir mıknatıs gibi size çeker. Korktuğunuzu başınıza getirir! Buna ters çaba kuralı denmektedir. Bataklıktan çıkmaya çalıştıkça dibe doğru çakılmaya benzer. Beyin odaklanılan hedef için çalışır. Hedefiniz olumsuz olsa bile onu gerçekleştirmek için çalışır! Eğer bir şey yapmadan önce o şeyi yapamayacağınıza inanırsanız; yüksek bir ihtimalle yapamazsınız. Bu beynimizin en tehlikeli oyunudur.

Başınıza gelecek en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeye odaklanmaya çalışın. En çok neyi düşünürseniz, onu hayatınızda çoğaltırsınız.

Bu durumda genellikle bilincimiz ve bilinçaltı genellikle çatışma içindedir ve çoğu zaman bilinçaltı kazanır. Bilinçaltı, bizim koruyucumuzdur ve nadiren mantıklıdır. Fransız psikolog Emile Coue, “Hayal gücü ve irade gücü çatışırsa, istisnasız her zaman kazanan hayal gücüdür” ifadesinde tersine çevrilmiş çaba yasasını tanımlamıştır.

Beyin, odaklanılan hedefe kilitlenme özelliği taşır. Bu da bazen iyi, bazen kötü sonuçlar doğurabilir. Çoğumuz hayatımızın bazı zamanlarında “korktuğum şey başıma geldi” cümlesi ile karşılaşırız. Bu ters çaba kuralı ile doğru orantılıdır. Çünkü biz bir şeyi ne kadar çok istemiyorsak, o kadar çok onu düşünüyoruz.

Ters Çaba Kuralı Günlük Hayatımızı Nasıl Etkiler? Ters Çaba Kuralından Nasıl Kurtuluruz?

Bir şeye çok fazla çabaladığınızda, çoğu zaman işlerinizin ters gideceğini fark edebilirsiniz. Olumsuz düşünceler olumlu olandan daha etkili olma eğilimindedir.

Hayatın çoğu alanında daha fazla çaba sarf etmek, daha iyi bir sonuca ulaşmak anlamına gelir. Ne kadar zor ve tutarlı bir şekilde egzersiz yaparsanız, o kadar fit olursunuz. Çalışmaya ne kadar çok saat ayırırsanız, ders notlarınız o kadar iyi olur. Fakat bu eylemleri olumsuz olarak düşünmek günlük hayatta problemleri beraberinde getirir. Zor bir sınava hazırlandığınızı düşünelim. Sınava girmeden önce sürekli o sınavdan kötü not alacağınızı düşünürseniz, muhtemelen kötü not alırsınız. Beyninizin daha önce hedefe kilitlendiğinden bahsetmiştim. Beyin bu hedefi olumlu veya olumsuz olarak ayırt etmez. Siz olumsuzu çağırdığınızda, beyin ona kilitlenecektir ve ters çaba kuralı kaçınılmaz olacaktır.

Şüphesiz sıkı çalışmak ve bu uğurda çabalamak sizi hayatta çok iyi yerlere getirecektir. Sadece çok çalışmakla, çok fazla düşünmek arasındaki farkı bilin. Her şeyin doğal bir şekilde akmasına izin verin ve elinizden gelenin en iyisini yapın ama kendinizi olumsuz düşüncelerinizle öldürmeyin! Ters çaba kuralının işlemesine izin vermeyin. Siz beyninizi kullanın, beyniniz sizi değil. Hayatın her alanında, başarının anahtarı budur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Yazar Hakkında

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?