Tasarım Size Neyi Çağrıştırıyor?

tasarım

Tasarım tam olarak ne anlama geliyor? Bunu tam olarak açıklamak kolay değil. Tasarım, birçok insan için farklı şeyler ifade eden geniş bir terimdir.

Çoğu durumda, bir sanat eseri veya yeni bir ürün çizim olarak başlar. Bir içerik oluşturucu, nihai ürünün neye benzemesi gerektiğini düşündüğünü çizerek başlar. Yeni bir giysiden en son teknoloji cihaza kadar ne tasarlarlarsa tasarlasınlar bu durum çoğu zaman geçerlidir.

En iyi tasarımlar, görünüşten çok daha fazlasını içerisinde barındırır. Bir ürünün nasıl göründüğü çok önemlidir. Yine de başarı, ürünün ne kadar iyi çalıştığına bağlı olacaktır. Bir ürünün iyi performans gösterdiğinden emin olmak için, hem işlevi hem de özellikleri üzerinde dikkatlice düşünülmelidir.

Tasarım Sadece Sanat mıdır?

Bir ürünün işlevi hakkında düşünmek, içerik oluşturucunun hangi malzemeleri kullanacağına karar vermesini sağlayacaktır. Ayrıca, işlevin ürünün biçimine nasıl yansıtılacağını belirlemelerine yardımcı olur. Süreç, sanatı gerektirdiği kadar bilimi de gerektirir.

Aslında bazı uzmanlar, en iyi tasarımların bilim ve sanatı birleştirenler olduğuna inanmaktadır. Yıllardır birçok insan bilimin ve sanatın oldukça farklı olduğunu düşünmüştür. Bununla birlikte, modern düşünürler, yeniliğin devam etmesi için ikisinin birleştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Bu düşünceye bakıldığında mantıklı bir seçenek gibi gelir. Dünyanın en güzel ürünü olması, o ürün gerektiği gibi çalışmadığı sürece bir işe yaramayacaktır. Sanat bir rol oynamadığı sürece en kullanışlı ürünler gözden kaçabilir. Kullanıcılara çekici gelmeleri için sanatsal ögeler ve bilimsel öge içermelidir. Tasarım, kullanıcılara çekici gelen ürün veya ürünlerdir.

Örneğin bunu akıllı telefon dünyasında görebilirsiniz. Piyasada her türlü işleve sahip birçok seçenek vardır. Yine de en iyi akıllı telefonlar, bu işlevleri hoş bir formla birleştirenlerdir.

İlginçtir ki, bunların hepsi gerçekten yeni bir fikir değil. Tarihin en etkili figürlerinden bazıları hem başarılı sanatçılar hem de bilim insanlarıydı. Sanatsal yeteneklerini, yaşadıkları dünyada geçerli olan bilimsel ilkeleri anlamalarına yardımcı olmak için kullandılar.

Göze hoş gelen ürüne tasarım diyebilir misiniz? Sadece sanatı içerisinde barındırması o ürünü tasarım yapar mı? Tasarımın, bilimden ayrı olmadığını unutmamak gerekir. Tasarım hem sanat hem de bilimdir. Tasarım için sanat ve bilimi birbirinden ayırmamak her zaman önemli bir anahtar olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?