Trendlerdeki Yazı

Su Fobisi (Hidrofobi) Nedir?

featured

Su Fobisi (Hidrofobi) Nedir?

Hidrofobi hem kimyada hem de psikolojide kullanılan bir terimdir. Kimyada moleküllerin sudan kaçınma durumu olarak kullanılır. Psikolojide ise insanların sudan korkma durumudur. Su fobisi olan kişiler, suyla temas etmekten mümkün oldukça kaçınırlar. Bu kişilerin en çok karşılaştığı problem yüzme öğrenememeleridir. Bazı kişilerde yüzme korkusu boğulma tehlikesi geçirdikten sonra, denizde, havuzda vb. yerlerde karşılaştıkları tehlikeli durumlardan sonra ortaya çıkabilmektedir. Bazı kişilerde ise herhangi bir sorun yaşamadığı halde suda tehlike yaşayan kişilerin tehlike anlarına şahit olduktan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Fakat yaygın olarak hidrofobi, halk arasında da bilindiği gibi, kuduz mikrobu taşıyan bir hayvanın insanları ısırarak kuduz hastası yapması sonucunda ortaya çıkar.

Hidrofobi çevremizde yaygın olarak yüzme korkusu olarak karşımıza çıksa da sadece bununla sınırlı değildir.  Nadiren de olsa duş almaktan, musluğun akmasından, su içmekten bile korkan insanlar da vardır.

Yüzme korkusu olarak ortaya çıkan su fobilerine genellikle boğulma fobisi de eşlik etmektedir. Bu kişiler sudan çıkamamaktan, suda nefes alamamaktan korkarlar. Herhangi bir suya girdiklerinde kendilerini gergin hissederler, karşılaşabilecekleri tehlikelerden kurtulamayacaklarına inanırlar. Kişiyi istemediği halde suya girmeye zorlamak su fobisinin daha da çok artmasına neden olabilir.

Hidrofobinizin Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirsiniz?

İlk olarak suya karşı olan korkunuzun derecesini belirlemeniz gerekmektedir.

Aşırı: Bu kişiler normalde güvenli olan durumlarda suya karşı aşırı bir korku gösterebilirler. Örneğin duş almaktan korkmak gibi.

Mantıksız: Kişi sudan aşırı derecede korkar fakat sudan bu kadar korkmasına neden olan şeyi açıklayamaz.

Kontrol Edilemez: Kişi suya olan korkusunun bir türlü önüne geçememektedir.

Kaçınma: Bu kişiler suya temas etmekten olabildiğince kaçmaya çalışmaktadırlar. Örneğin duşa mümkün olduğunca daha az girmeye çalışmak gibi. Bu kişilerin yaşam kaliteleri oldukça düşebilir.

Kalıcı: Kişiler suya karşı belirli durumlarda korku beslemez. Günlük yaşantılarının her anında sudan korkarlar. Eğer uygun bir tedavi uygulanmazsa hayatları boyunca bu durum devam edebilmektedir.

Su Fobisinin Tedavisi Mümkün Müdür?

Su fobisi psikoterapi ile tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavinin başlangıcında korkunun sebebi belirlenmelidir. Daha sonra kişiye güvenli bir ortam sağlandıktan sonra belirli sürelerde kişi kendini hazır hissettiği zaman korkularıyla yüzleştirilmelidir. Eğer kişi kendini hazır hissetmiyorsa başka bir birey suya girerek -örneğin havuzda veya denizde yüzerek- kişiyi rahatlatmaya çalışmalıdır. Tedavinin süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?