Sınav Kaygısı Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

featured

Sınav kaygısı, kişinin hayatta gerçek olmayan olumsuz düşüncelerin artmasına neden olan böylece yoğun fiziksel uyarılmalara yol açarak kişinin dikkatini dağıtan, öğrenmeyi ve öğrenilen bilgilerin etkili biçimde kullanılmasını zora sokan, verimli çalışmayı zorlaştıran yoğun bir uyarılma durumudur.

Sınav Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

Bu kaygı dört şekilde gözlemlenmektedir. Fizyolojik düzeyde ateş basması, nefes darlığı midede kasılma, titreme, çarpıntı vb. durumlar yaşanmaktadır. Düşünce düzeyinde ise hayaller, imgeler ve panik duruma yol açabilecek olumsuz düşünceler olarak ortaya çıkmaktadır. Davranış düzeyinde; kişi, kaygısını ortaya çıkaran durumdan (sınava girmek veya ders çalışmak) kaçmak istemesi şeklinde gözlemlenmektedir. Duygu düzeyinde ise üzüntü, huzursuzluk, gerilim olarak ortaya çıkmaktadır.

Nasıl Ortaya Çıkar?

Sınav kaygısının olmasının başlıca sebepleri arasında okulun beklentileri ve kişinin bireysel özellikleri, ailenin beklentisi ve baskı düzeyi bulunmaktadır. Sınav kaygısı yaşayan çoğu öğrenci mükemmeliyetçi kişilik yapısına sahiptir. Bu kişilik yapısına sahip olan kişiler önemsiz, küçük hatayı bile tam bir başarısızlık olarak yorumlamakta ve mükemmel olacağına inanmadığı aktivitelerden kaçınmaktadır.

Sınav Kaygısı İle Nasıl Başa Çıkabilirim?

Genellikle aile tutumları, kişide sınav kaygısı oluşmasına sebep olan önemli nedenlerden biridir. Ailenin beklentileri kişi için ulaşılmaz olması, sürekli olumsuz eleştiri ve yargılanma kişide kaygı yaratmaktadır. Bu durumda ailelerin, çocukları ile ilgili gerçekçi değerlendirme yapması ve beklentilerini sınırlandırılması gerekmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre çok düşük ve yüksek düzeyde yaşanan kaygı öğrenmeyi olumsuz olarak etkilemektedir. Sınav kaygısının çok yüksek düzeyde yaşandığı durumlarda kişinin akademik ve duygusal yaşantısına olumsuz etki etmekle birlikte kaygı düzeyi artması dolayısıyla çeşitli psikolojik sorunlara da yol açabilmektedir. Bu duruma gelmiş kaygılarda kesinlikle bir uzmandan destek alınması önerilmektedir. Uzmanlardan destek alınmaması durumunda kişi ilerideki hayatında oldukça zorlanacağı durumlar ortaya çıkacaktır.

Kaygının olmadığı ve başarı oranının yüksek olduğu Finlandiya’daki eğitim sistemi hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?