Sanal Gerçeklik(VR) Nedir?

VR

Gerçekliğin ne olduğunu biliyor musunuz? Beş duyu organı ile deneyimlediğiniz şeyler gerçektir. Dünyamızda gerçek olan her şeyi içerir. Peki sanal gerçeklik nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir?

Daha önce sanal gerçekliği duydunuz mu? Buna “Virtual Reality” denir. Üç boyutlu bir sanal dünya yaratmak için teknolojinin kullanılmasıdır. Kullanıcılar yeni dünyayı gerçekmiş gibi keşfedebilirler.

Sanal Gerçeklik Nasıl Keşfedildi?

Jaron Lanier, “sanal gerçeklik” terimini ilk kez 1980’lerde kullandı. VR’ın nasıl bir gerçeklik haline gelebileceğini araştırmak için bir ekibe liderlik etti. Ancak, çok geçmeden o zamanın teknolojisinin gerçekliği çok iyi uygulanamayacağı anlaşıldı. Fakat yıllar ilerledikçe teknoloji gelişmeye devam etti.

Günümüzde birçok cihaz, bir zamanlar imkansız olduğu düşünülen şekillerde gerçeği taklit ediyor. Kullanıcılar sanal dünyayı görebilir, duyabilir ve dokunabilir. Bazen çevrelerini bile koklayıp tadabilirler. Sanki başka bir dünyada bulunuyormuş gibi!

VR başlıkları çevrenizde, televizyonda veya youtube videolarında görmüşsünüzdür. Kimi insanlar, en sevdikleri video oyunlarını daha gerçekçi hale getirmek için kullanır. Sadece hayal et! Gizli yerleri keşfedebilir veya en sevdikleri karakterlerle konuşabilirler.

VR başlıkları tek sanal gerçeklik cihazları değildir. Sanal gerçeklik vücut kıyafetleri ve eldivenleri de mevcuttur. Bunlar, bir kişinin sanal dünyada aynı anda birçok duyusunu kullanmasına izin verir. Bazen sanal ortam kullanıcının hareketleriyle bile değişebilir.

Sanal Gerçeklik Hangi Alanda Kullanılır?

Sanal gerçeklik eğlenceli olabilir! Eğlence dışında kullanımları da vardır. VR bazen pilot eğitimi için kullanılır. Sanal gerçeklikte yeni beceriler öğrenmek, havada öğrenmekten çok daha güvenlidir. Aynı zamanda bazı ülkelerde askeri eğitimde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Astronotlar bile uzaya gitmeden önce sanal gerçeklikte eğitim görürler. 

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe sanal gerçeklik terimi de gelişecektir. Acaba bizi ilerleyen günlerde neler bekliyor?

Exit mobile version