Safiye Ali Kimdir? Türkiye’nin İlk Kadın Doktoru

featured

Türkiye’nin İlk Kadın Doktoru: Safiye Ali

İstanbul’da 1891 yılında gözlerini dünyaya açan Safiye Ali, altı kişilik bir ailenin en küçük üyesiydi. Padişah yaverlerinden Ali Kırat Paşa’nın kızı, Nazlı Ecevit’in teyzesi olan Safiye Ali, 1916 yılında  İstanbul’da Amerikan Kız Koleji’nden Ocak 1916’da mezun olmuş ve kendisine doktor olma hedefini koymuştu. Bu yıllarda doktor olmaya karar verir ve bu kararı doğrultusunda Darülfünun Tıp Fakültesine başvuru yapar. Kadın hastaların kadın doktorları tercih etmesinden ötürü  ülkede kadın doktorlara gereksinim duyuluyordu. Ancak Darülfünun Tıp Fakültesi henüz kadın öğrenci kabul etmiyordu.

Kadınların tıp fakültesine kabul edilmediği dönemde idealini başka bir ülkede gerçekleştirmek üzere yola çıktı. 

Doktor olma konusunda ısrarcı olan Safiye Ali, yaşadığı maddi zorluklara rağmen Almanya’ya Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne eğitim görmeye gider. I. Dünya Savaşı devam ederken maddi güçlüklere rağmen Almanya’ya giderek Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gördü. Dönemin Maarif Nazırı Ahmet Şükrü Bey’in yardımıyla devlet bursu alan Ali, çok hızlı bir şekilde Almanca öğrenerek hemen derslere başladı. 1921 yılında “bebeklerde iç Pakimenenjit kanaması’‘ hakkındaki tezi ile Almanya’dan diplomasını aldı. Almanya’da eşi Dr. Ferdinand Krekeler (sonradan Ferdi Ali) ile evlendi.

Berlin’deki doktorluk sınavını başarı ile verip ülkesine döndüğünde artık bir kadın doktordu. Türkiye’nin ilk kadın doktoru olarak Cağaloğlu’nda muayenehane açtı. İlk zamanlar tanınmadığı için muayenehanesine kimse gelmemiştir. Kadın doktor olduğu için düşük ücret ödemek isteyenler olmuştur. İstanbul’da beş yıl doktorluk yaptı. Fakat karşılıksız olarak anne-çocuk sağlığına yaptığı hizmetler klinik çalışmalarının önüne geçti.

1928’de İstanbul’da muayenehanesi olan hekimler arasındaki tek kadın olduğunu görüyoruz. Bu dönemde Türk toplumu, kadın doktora o kadar yabancıydı ki Malul Gaziler Büyük Ticaret Salnamesinde adı, “Safiye Ali Bey” olarak geçmektedir. 

Safiye Ali, mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da başlayan feminist harekete katıldı. Türk Kadınlar Birliği’nin Sıhhiye Komisyonu başkanlığını üstlenerek fuhuşla mücadele için çalıştı. Kendisine kanser teşhisi konulması üzerine Türkiye’den ayrılarak Almanya’ya yerleşti. II. Dünya Savaşı yıllarında sağlığı elverdiği sürece mesleğini sürdürdü. 5 Temmuz 1952’de Dortmund şehrinde hayatını kaybetti. Dr. Safiye Ali, gerek kişiliği gerekse mesleki yaşamı ile Türkiye’de sadece kadın hekimlerin değil tüm kadınların öncüsü ve büyük bir gurur kaynağıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?