Sadece Çocuklar İçin Yapılmamış Harika Bir Animasyon: Soul

Animasyonda bu yılın en büyük başarısı

featured

2020 yılı; pandemi, yeni kurallar ve zorluklarla geçerken, bize yaşamayı, ölümü, bizi insan yapan şeylerin değerini başarılı bir şekilde anlatan Pixar yapımı bir film(Soul) verdi. Animasyonda bu yılın en büyük başarısı olarak sadece teknik düzeyde değil hikaye anlatımı açısından da öne çıkıyor. Normalde animasyon filmi çocuklara uygun olması amacıyla yapılması beklenirken, bu film çizimlerinden, müziğine, anlattığı konularla birlikte sadece bir çocuk animasyonu olmadığını ve yetişkinlere de hitap ettiğini bizlere göstermektedir. Uzun lafın kısası Soul sadece bir animasyon değil.

Filmin Konusu

Soul animasyonunda Joe, hayatını ortaokulda müzik öğretmenlik yaparak kazanır. İdealleri arasında Caz müzisyeni olmak vardır. Fakat hayat onu düz, standart ve keyif almaktan yoksun bir kişiye dönüştürmüştür. Çalışmaktan yaşamayı unutan bir adam haline geldiği için hiçbir zaman istediği kariyeri için bir fırsat elde edememiştir. Tamda hayallerine ulaşmak için önüne büyük bir şans geldiğinde bir kaza geçirmiştir ve ruhlar alemine yolculuk yapmıştır. Ölümden, gerçek hayata geri dönmek ve hayallerinin peşinden koşmak için uğraşan karakterimizin başından geçenleri konu alıyor.

Yönetmen Pete Docter Up, Canavarlar Hikayesi, gibi animasyon alanında başarı alışkanlığını bu filmde de korumuştur. Filmin başrolünde ise, Django filminden tanıdığımız Jamie Foxx yer almaktadır.

Animasyon deyip geçmeyin. Her yaştan izleyiciye büyük bir neşe getirmesinin yanı sıra filmin hayatın kıymetini tekrar hatırlatan mesajı bize en önemli olanı hatırlatıyor. Tekrar yaşadığınızı anlamamıza yardımcı olması bile bu filmi izlemek için yeterli bir sebeptir.

Hem caz müziklere hem animasyonlara doyacağınız bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bu site üzerindeki ilk inceleme yazımdı. İncelememi beğendiyseniz veya bu tarz film ve diziler hakkında inceleme yazılarını okumak isterseniz düzenli aralıklarla paylaşım yapacağım, beni takip ederek sizlerde izlediğiniz dizi ve filmleri bize inceleme yazısı olarak yollayabilirsiniz. Dikkat edin yazınızda spoiler olmasın :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?