QR Kod Nedir?

hands-1167612_1280

Mağazalarda, sinema salonlarında, kafelerde, dergilerde ve her türlü farklı yerde ortaya çıkan yeni bir barkod türü olduğunu fark etmişsinizdir. Bu yeni kodlar siyah beyaz bir bulmacaya benziyor. Hızlı Yanıt kodu anlamına gelen QR kodu, orijinal olarak Japon otomotiv endüstrisi için geliştirilmiş iki boyutlu bir barkod türünün ticari markasıdır. QR kodlarına bazen matris barkodları denir.

QR kodları, bilgileri iki yönde depolayabildikleri için iki boyutlu olarak kabul edilir. Normal tek boyutlu bir barkod yatay olarak yalnızca yaklaşık 20 karakterlik bilgiyi tutabilir. Fakat QR kodları bilgiyi hem yatay hem de dikey olarak saklayabilir. İki boyutlu depolama, QR kodlarının tutabileceği bilgi miktarını büyük ölçüde artırır. 20 karakter yerine, bir QR kodu® 4.000 karakterden fazla metin ve 7.000 basamaklı ikili veri tutabilir.

QR Kod Nasıl Okunur?

QR kod okumak için bir tarayıcıya ihtiyacınız var. Son çıkan telefonların çoğunda QR kod taraması olsa da diğer telefonlar için özel bir uygulamanın indirilmesiyle, QR kodlarını ve diğer çeşitli barkod türlerini kolayca okuyabilir.

QR kodları, beyaz bir arka plana karşı kare bir ızgara üzerinde bir desende düzenlenmiş siyah parçalardan (siyah, kare noktalar olarak gördüğümüz) oluşur. Bu parçalar, tarama aygıtları tarafından okunmalarını kolaylaştıran bir hizalama modelinin yanı sıra özelleştirilmiş veriler içerir. Japon otomobil üreticilerinin binlerce karmaşık otomotiv parçasını takip etmelerine yardımcı olması için üretilen QR kodları, bugün pazarlama ve reklamcılıkta giderek daha fazla kullanılıyor.

Reklamcılık ve QR Kod

Örneğin, bir film reklamındaki QR kodu sizi doğrudan çevrimiçi olarak yeni filmin fragmanına götürebilir. Benzer şekilde, herhangi bir ürün türündeki QR kodları, birisini ürünü satın almaya yönlendirmeyi amaçlayan çok çeşitli içeriğe doğrudan götürebilir.

Ayrıca, bir QR kodunu taramak, bir şirketin onu tarayan kişi hakkında, ne tür bir cihazla tarandığı, nerede tarandığı ve tarandığı saat gibi verileri toplamasına olanak tanır. Bu tür veriler, pazarlamacıların reklam kullanımlarını daha etkili hale getirmek için yardımcı olur.

Exit mobile version