Önyargı: Zihnimizin Prangası

önyargı

Önyargı Nedir?

Önyargı, bazı insanların veya fikirlerin diğerlerinden daha iyi olduğuna inanma eğilimidir. Herkesin önyargılı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden kendi önyargılarınızın farkında olmanız gerekir. Bir kararı ne zaman etkileyebileceklerini bilmeniz önemlidir. Aksi takdirde önyargı, insanları başkalarına adaletsiz davranmaya yöneltir.

Önyargılar Neden Olur?

Çoğu durumda, insan beyninin yeni insanları ve yeni bilgileri kategorize etme eğiliminden dolayı önyargı oluşur. Beyin, hızlı öğrenmek için yeni insanları veya fikirleri geçmiş deneyimlere bağlar. Yeni bilgi veya insan bir kategoriye konduğunda, beyin o kategorideki diğer şeylere yaptığı gibi yeni olana aynı tepkiyi verir.

Beyin insanları her türlü şekilde sınıflandırabilir. Irk, cinsiyet, yaş, milliyet, saç rengi, herhangi bir şey! İnsanlar klişeleri bu şekilde oluşturur. Beyin, benzer özelliklere sahip insanları aynı kategoriye koyar. Daha sonra o kategorideki herkesin aynı olması gerektiğini söyler.

Klişeler çoğu zaman tehlikeli olmaktadır. İnsanların, kendilerinden farklı insanlara karşı haksız önyargı duygusuna sahip olmasına neden olabilirler. Ayrıca, insanların yeni deneyimler yaşamasına veya yeni fikirleri dinleme olasılığını azaltabilirler. Bu yeni çıkmış bir dizi olabilir ya da yeni çıkmış bir şarkı. Ne olduğunun hiçbir önemi yok. Daha önce görmediğimiz, duymadığımız ve işitmediğimiz her şey hakkında olumlu veya olumsuz yönde olabilir.

önyargı

Önyargı her zaman açık değildir. Çoğu insanın örtük önyargıları vardır. Bunlar, duygularını ve eylemlerini etkileyen bilinçsiz tutumlardır. Örtük önyargıların farkına varmak zordur. Ancak başkalarına adil davranmak için önemli bir adımdır.

Basmakalıp düşüncelerle mücadele etmek ve önyargıları azaltmak için özellikle bizden farklı olanlar hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışabiliriz. Benzerliklerimizi ve farklılıklarımızı anlayıp değer verebiliriz. Varsayımlarımız konusunda daha bilinçliysek, nasıl yanıt vereceğimizi akıllıca seçebiliriz.

Unutmayın, herkesin önyargıları vardır. Normal beyin fonksiyonları tarafından oluşturulurlar. Bu nedenle tüm insanlar kendi önyargılarını anlamak için çalışmalıdır. Önyargının, başkalarına adil davranma konusunda sizi etkilemesine izin vermeyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?