Noktacılık(Puantilizm) Nedir?

featured

Sanatçılar, başyapıtlarını ortaya çıkarmak için birçok teknik kullanırlar. Bazıları çok gerçekçi bir resim oluşturmak için boyalar kullanabilir. Diğerleri belirli renkleri zihni kandıracak şekilde kullanabilir. Sanatçılar, bir resmi oluşturan şekiller veya çizgiler boyayabilir. Hatta bazıları tuvale boya atarak sanat yaratıyor.

Noktacılık Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu boyama biçimi, tuvalin her yerinde küçük ana renk noktaları kullanmayı içerir. Bitmiş üründe, izleyiciler hem birincil hem de ikincil renkleri içeren tam bir resim görebilir. Bu tekniğe noktalama denir. Bu kelime ilk olarak 1800’lerde Fransız sanatçı Georges Seurat’ın çalışmalarını tanımlamak için kullanıldı. Seurat, sanatçı arkadaşı Paul Signac ile yakın çalıştı. Günün empresyonist tablolarından ilham aldılar. Seurat kısa süre sonra saf renkli küçük noktalar kullanarak resim yapmayı düşündü. Bu noktalardan bir bütün olarak bakıldığında güzel bir görüntü oluşturan desenler yaptı. Seurat, 1884 ile 1886 arasında en ünlü eserlerinden birini resmetti. Buna Un Dimanche a la Grande Jatte adını verdi. Bu, La Grande Jatte Adası’nda Bir Pazar Öğleden Sonrası anlamına gelir. Eleştirmenlerin modern sanatın yönünü değiştirdiğine inandıkları büyük ölçekli bir resim.

Noktacılık, gözlerimizin beynimizle çalışma şeklinden yararlanır. Binlerce renk noktası görmek yerine, bu noktaları bir görüntü oluşturan birden fazla renge karıştırıyoruz. Noktacılık, ustalaşması kolay bir teknik değildir. Bugün bu şekilde resim yapan çok az sanatçı var. Bunun yerine, çoğu modern sanatçı, istedikleri renk aralığını oluşturmak için renklerini bir palette harmanlıyor.

Pek çok kişi, noktacı çalışmaların diğer resimlerden daha parlak göründüğünü söylüyor. Bunun nedeni muhtemelen kullanılan renk noktalarının oldukça parlak olmasıdır. Renk noktaları arasında binlerce küçük beyaz kanvas noktası da görülebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?