Trendlerdeki Yazı

Ne Kadar Bilgi Ezberleyebiliriz?

hafıza sarayı

“Ne kadar bilgi ezberleyebiliriz?” Bu soruyu hiç düşündünüz mü? Uzun sürelerde edindiğiniz bilgileri unutmamak ister misiniz? “Hafıza Sarayı Tekniği” Dünyada en faydalı ve en yaygın olarak kullanılan tekniktir. Bu teknik ile neler yapılabildiğini biliyor musunuz? Rajveer Meena, bu teknik ile 2015 yılında 70.000 basamak olan Pi sayısını ezbere okuyarak bir dünya rekoru kırdı. 2017’de Zou Lujian, 13.96 saniyede bir deste kartı ezberleyerek bir rekor daha kırdı. Başkalarının sabah kahvaltıda ne yediğini hatırlayamadığını düşünürsek bu size de oldukça etkileyici gelmiyor mu? Bu teknik ile senin de bunu başarabileceğini söylesem! Peki, bunları öğrendikten sonra kendine ait bir hafıza sarayı inşa etmek ister misin? O zaman gelin “Hafıza Sarayı Tekniği” neymiş birlikte öğrenelim.

Beynimiz Bilgileri Nasıl Saklıyor?

hafıza sarayı

Beynimizin içinde nöron adı verilen milyarlarca hücre vardır. Bu hücreler anılarımızı saklamak için birbirine bağlanmaktadır. Her beyin yaklaşık 100 trilyon nöron bağlantısı içerir. Bu galaksimizdeki yıldız sayısının 1.000 katı! Bu bağlantılar ne kadar bilgi ezberleyebiliriz ya da ne kadar bilgi depolayabiliriz? Beyninizi elektronik bir cihaz olarak düşünün. 2,5 petabayt bilgi tutabilmektedir. 300 yıl boyunca kayıt yapabilir ve yine de depolama alanınızda boş yerler kalabilmektedir.

Buna göre “yaşadığımız ve öğrendiğimiz her şeyi hatırlamamız gerekmiyor mu?” diye sorabilirsiniz. Maalesef bu durum böyle gerçekleşmiyor. Beyinlerimiz yalnızca hatırlamaya değer gördükleri bilgileri saklar. Bu yüzden tekrarlanan bilgileri hatırlama olasılığımız daha yüksektir. Tekrarlama eylemi kendi beynimize “bu okuduğum şey önemli” deme yoludur. Bu yüzden öğrenci iken sınava hazırlık aşamasında notlarımızı tekrar tekrar okur ya da yazarız.

Hafıza Sarayı Tekniği Nasıl Kullanılır?

Ne kadar bilgi ezberleyebiliriz? Sorusuna burada cevap getiriyoruz. Hafıza geliştirmek için birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Hafıza şampiyonlarının birçoğu “Hafıza Sarayı Tekniğini” kullanırlar. Genelde iyi bildikleri şeyleri hayal ederek başlarlar. Birçok insan bu aşamada evini, arabasını veya iş yerini kullanmakta. Daha sonra hatırlamaları gereken bilgileri hafıza sarayı olarak belirledikleri mekanın(bu ev, araba ya da iş yeri olabilir) içine de bir yerlere saklıyormuş gibi yaparlar. Bir torpido gözüne veya bir çekmecenin içine koymayı hayal ederler. Aradıkları bilgiyi bulmak istediklerinde akıllarındaki hafıza sarayına uğrayarak aradıkları bilgiyi çekmeceyi ya da torpido gözünü açarak arayıp bulurlar. Bu tekniği uygulayarak hemen sonuç almayı düşünüyorsanız, size aceleci olmayın derim. Hayatımızdaki her şey gibi bu teknik için de emek harcamak yani bol bol pratik yapmak gerekiyor. Ne kadar pratik yapmam gerekiyor? Diyorsanız kişiden kişiye değişebilmekle birlikte yeterince pratik yaptığınızda emin olun anlayacaksınız.

İnternetin Beynimizin Üzerindeki Etkisi Ne?

Uzmanlar, internetin anıları saklama şeklimizi değiştirdiğine inanmaktadır. 2011 yılında yapılan bir araştırma, üniversite öğrencilerinin bilgileri nasıl ezberlediklerini test etti. İnternette okudukları gerçekleri hatırlama olasılıklarının daha düşük olduğu ortaya çıktı. Beyinleri bilginin saklanmaya değer olduğunu düşünmüyordu çünkü daha sonra internette bulunabileceğini biliyorlardı. Bu, interneti kullandıkça beynimizin daha az bilgi depolayacağı anlamına gelebilir. Sanki interneti fazladan hafıza alanı olarak kullanıyormuşuz gibi!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?