Nanoteknoloji Nedir?

featured

Nanoteknoloji, kimya, biyoloji ve fizik gibi birçok farklı alanda teknoloji, bilim ve mühendisliği kapsayan geniş bir terimdir. Ortak noktaları, 1 ile 100 nanometre arasında olan ve nano ölçekteki ürünleri ve deneyleri içerir.

Bir nanometre ne kadar küçük?

Çoğumuzun kavraması zor olan bir kavram. Bir nanometre, metrenin milyarda biridir. Çoğumuz bir inç’in küçük bir ölçü birimi olduğunu düşünüyoruz. Bir inçte 25,400,000 nanometre vardır.

Muhtemelen herkes gazete kağıdının ne kadar ince olduğunu bilir. Tipik bir gazete parçası yaklaşık 100.000 nanometre kalınlığındadır. Tek bir nanometreyi bir metre ile karşılaştırmak, bir mermeri tüm Dünya ile karşılaştırmak gibidir.

Nanoteknoloji nasıl keşfedildi?

Nanoteknolojinin kökleri 1959’da Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde fizikçi Richard Feynman tarafından yapılan bir konuşmada atılmıştır. Feynman, bu konuşmada bilim insanlarının tek tek atomları ve molekülleri manipüle edebilecekleri bir geleceği anlattı.

“Nanoteknoloji” terimi ilk olarak Profesör Norio Taniguchi tarafından kullanıldı. Modern nanoteknoloji, taramalı tünelleme mikroskobunun icat edildiği 1981 yılına kadar kullanılamıyordu ve bilim insanları bu mikroskop sayesinde nihayet bireysel atomları gözlemlemeye başladılar. Atomik kuvvet mikroskobunun icadı ayrıca nanoteknolojiye olan ilgiyi ve büyümeyi artırmaya yardımcı oldu.

Nano ölçekte ürünün bize ne gibi faydaları olabilir?

Bilim insanları, nano malzemelerin daha hafif ağırlık, daha yüksek mukavemet ve daha fazla kimyasal dahil olmak üzere birçok yararlı özelliğe sahip olma eğiliminde olduğunu öğrendiler.

Nanoteknoloji hangi alanlarda kullanılabilir?

İyi bir örnek karbon nano tüptür. Bilim insanları, bir grafit molekülü tabakasını bir tüpe yuvarlayarak karbon nano tüpler oluştururlar. Moleküller belirli bir şekilde yönlendirildiklerinde, çeliğin altıda bir ağırlığında bir malzemeyle sonuçlanır fakat yüzlerce kat daha güçlü. Bu tür malzemelerin araçlarda kullanılması, hem yakıt ekonomisinde hem de yolcu güvenliğinde önemli ilerlemelere neden olabilir.

Nano ölçek üzerinde çalışan bilim insanları, özellikle tıbbi alandaki olanakları konusunda heyecanlılar. Nanoteknoloji ile üretilen malzemeler, etkilenen bölgelere inanılmaz bir hassasiyetle ulaştırılabilirse harika olabilirdi. Veya nanorobotlar, ameliyatlar yapmak ve hatta kanser hücrelerine saldırıp yok etmek için programlanabilirse? Nanoteknolojinin tıp alanındaki potansiyel uygulamaları şu an için sonsuz görünmektedir.

Yine de nanoteknolojiyi deneyimlemek için geleceği beklemek zorunda değilsiniz. Nano ölçekten yararlanan birçok ürün ve teknoloji zaten var.

Örneğin, en yeni güneş koruyucu losyonların bazıları çinko oksit veya titanyum oksit nanopartikülleri içerir. Bu küçük parçacıklar, muhtemelen alıştığınız kalın, beyaz tabaka yerine şeffaf bir güneş kremi sürmenize olanak tanır. Nanoteknolojinin yeni kumaşlarda, kozmetik ürünlerinde ve hatta televizyonlarda bulunduğunu unutmamanız gerekir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?