Minimalizm Nedir? Nasıl Minimalist Olunur?

Minimalizm

Minimalizm kısaca, 1960’lı yıllarda modern sanat ve müzikte başlayıp günümüze kadar gelen sadeliğin ve öznelliğin ön planda tutulduğu bir akımdır. Minimalizm, her ne kadar sanat akımı olarak ifade edilse de günümüzde yaşamın farklı alanlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Gün geçtikçe daha fazla insanın dikkatini çeken bu kavram, birçok insanın yaşam felsefesi haline gelmiştir.

Biliyoruz ki herkesin evinde hiç kullanmadığı, etiketi üzerinde olan, hatta evinde olduğundan bile bihaber olduğu birçok eşya vardır. Buna rağmen çok ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz fakat hiç ihtiyacımız olmayan, eve gidince bir kenara atacağımız birçok ürünü satın almaktan da kendimizi alıkoyamıyoruz. Evde herhangi bir eşyamız bozulduğunda/kırıldığında hiç düşünmeden atıp hemen yerine yenisini alıyoruz. Hayatımızı ne kadar karmaşıklaştırdığımızın farkına varmadan oluşturduğumuz karmaşıklığın içinde yok olup gidiyoruz.

Minimalistler ise hayatlarını ne kadar karmaşıklaştırdıklarını fark eden ve kendilerini bu karmaşıklıktan kurtarmaya adayan bireylerdir. Onlar bizim aksimize ne alalım diye düşünmek yerine ne almayalım diye düşünürler. Evleri her zaman sadedir. Bizim aksimize sahip oldukları her türlü eşyayı kullanırlar. Herhangi bir eşyaları bozulduğunda/kırıldığında atmak yerine nasıl tekrar kullanabilecekleri düşünürler. Minimalistler sahip oldukları eşyalardan kolay kolay vazgeçmek istemezler her zaman ne kadar uzun kullanabileceklerine odaklanmış durumdadırlar.

Minimalizm sadece gereksiz eşyalardan kurtulmak, daha az eşyayla yaşamaktan ibaret değildir. Minimalizm maddi manevi tüm fazlalıklardan kurtulmak gerektiğini savunan bir akımdır. Yani gereksiz eşyalardan kurtulduğunuz gibi gereksiz insanlardan, düşüncelerden, alışkanlıklardan da kurtulmanız gerekmektedir.

Nasıl Minimalist Olabilirim?

Evdeki gereksiz eşyalarınızdan kurtulun.

Sırf hoşunuza gittiği için aldığınız, bir gün ihtiyacım olur, bir yerlerde kullanırım diyerek aldığınız ama aslında hiçbir zaman kullanmayacağınız, atmaya kıyamadığınız bütün eşyaları bir poşete koyup atın veya ihtiyaç sahibi insanlara verin.

Gerçekten ihtiyaç duyduğunuz eşyaları belirleyin.

İlk aşamada atmaya kıyamadığınız eşyalarınızı tekrar gözden geçirin ve gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını tekrar düşünün. Örneğin saat kullanmayı sevmediğiniz halde belki bir gün takmak isterim diyerek kenara koyduğunuz saati atın veya birisine hediye edin. Çünkü sizin ona ihtiyaç duyma ihtimaliniz çok düşüktür.

Yeni bir şey aldığınızda sahip olduğunuz bir şeyden vazgeçin.

Yeni bir ürün almadan önce evinizden bir ürün çıkartın. Örneğin masa lambası almak istiyorsunuz fakat zaten bir masa lambasına sahipsiniz. Bu durumda eski masa lambanızı atmanız veya vermeniz gerekmektedir. Eğer eski masa lambanızdan vazgeçemiyorsanız yeni bir masa lambasına ihtiyacınız yok demektir.

Daha az ama kaliteli alın.

Yeni bir eşya almak istediğinizde ucuzundan birkaç tane almak yerine pahalı ama kaliteli olanından bir tane alın. Örneğin bir tişörte ihtiyacınız var ve cebinizde 70 TL var. 70 TL’ye birkaç tişört almak yerine bir tane tişört alın. Böylece hem aldığınız tişörtü daha uzun süre kullanabileceksiniz hem de daha az tişörte sahip olup karmaşadan kurtulacaksınız.

Zihninizdeki fazlalıklardan kurtulmanın bir yolunu bulun.

Sadece evinizdeki eşyalardan kurtulmanız minimalist olduğunuz anlamına gelmez. Minimalist olabilmek için zihninizi kurcalayan, sizi rahatsız eden sorunlardan da arınmamız gereklidir. Bunu yapabilmenizin tek yolu sorunlarınızdan kaçmak yerine onlarla yüzleşip bir çözüm yolu bulmaktır.

Teknolojik aletlerle aranıza mesafe koyun.

Kendinize bir saat belirleyin (örneğin akşam 9) ve o saatten itibaren teknolojiden uzaklaşın. Belirlediğiniz saatten itibaren sevdiğiniz şeyleri yapmaya yönelin. Örneğin arkadaşlarınızla bir araya gelip sohbet etmek, resim çizmek, kitap okumak gibi.

Kendinizle baş başa kalın.

Hayatınızdaki karmaşıklıklardan kurtulun ve biraz da kendi içinize odaklanın. Örneğin ne yapmak istiyorsunuz, yaptığınız şeyler sizi mutlu ediyor mu, hayatınızdan, bulunduğunuz konumdan memnun musunuz? Kendinizle baş başa kalıp bu sorulara cevaplar bulun.

Sosyal medyanızdaki gereksiz hesaplardan kurtulun.

Sizi mutlu etmeyen, enerjinizi düşüren tüm hesapları takip etmeyi bırakın. Böylece görmek istemediğiniz paylaşımları görmek yerine sizi mutlu eden paylaşımları görmek enerjinizi yükseltecektir.

Gün içinde yaptıklarınızı not edin.

Eğer sabah kalktığınız andan gece yattığınız ana kadar yaptığınız her şeyi not ederseniz gün içinde ne kadar gereksiz iş yaptığınızı daha kolay belirlersiniz. Unutmayın ki minimalist bir yaşama sahip olmak için yaptığınız bütün gereksiz işlerden kurtulmanız gerekmektedir.

Mükemmel olmak zorunda olmadığınızı fark edin.

Her işi kusursuz yapmak zorunda değilsiniz. Yapamadığınız, yapmakta zorlandığınız işlerde başka insanlardan yardım istemekten çekinmeyin.

Kararlarınızı başkalarının düşüncelerine göre almaktan vazgeçin.

Sırf başkaları istiyor diye bir işi yapmak zorunda değilsiniz. Kendi isteklerinize odaklanın ve sadece yapmak istediğiniz şeyleri yapın.

Exit mobile version