Mandela Etkisi Nedir? Mandela Etkisi Örnekleri

mandela etkisi

Mandela Etkisi, mevcut gerçeklik ve tarihle uyuşmayan anılara sahip olmaktır. Yani, bir kişinin veya bir grup insanın bir olayla ilgili yanlış bir anıya sahip olduğu durumu tanımlar. Ama neden buna Mandela Etkisi deniyor? Bu soru bizi ilk örneğimize götürüyor.

Fiona Broome isimli yazar, 1980’lerde hapishanede ölen eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela ile ilgili anılarını detaylandıran bir web sitesi oluşturdu. Fakat Nelson Mandela 1980’lerde hapishanede ölmedi. 27 yıl hapis yattıktan sonra Mandela, 1994-1999 yılları arasında Güney Afrika cumhurbaşkanı olarak görev yaptı ve 2013’te vefat etti.

Bu gerçeklere rağmen Broome, Mandela’nın 1980’lerdeki ölümüyle ilgili uluslararası haberleri hatırlıyor gibiydi. Hatta yirminci yüzyılda Mandela’nın ölümüyle ilgili neredeyse aynı anılara sahip olan başkalarını bile buldu. Broome, böylesine büyük bir insan kitlesinin, bu olayın gerçekleşmediğinde bile bu kadar ayrıntılı olarak hatırlayabilmesi karşısında şok oldu.

Sahte anılar kavramı, Mandela Etkisi için bir potansiyel açıklama sağlar. Yanlış veya sahte anılar, bir olayın gerçek dışı veya çarpıtılmış hatıralarıdır. Bazı sahte anılar, söz konusu gerçek olaya çok benzeyen gerçek unsurları içerir.

Sahte anılar fikri bazı kişilerde rahatsızlık yaratsa da hafıza hataları oldukça yaygındır. Hafıza, görüntüleri, olayları ve ifadeleri en saf halleriyle nesnel olarak kataloglayan bir kamera gibi çalışmaz. Duygular ve kişisel önyargı, anıları etkileyebilir.

Nelson Mandela’nın hikayesi, Mandela Etkisinin tek örneği değildir. Mandela Etkisi kavramı Broome’un web sitesiyle birlikte büyüdü. Kavram büyüdükçe, başka kitlelerin sahte anıları da ortaya çıkmaya başladı.

Mandela Etkisi Örnekleri

  1. Monopoly logosundaki adamın gözünde bir mercek olduğunu iddia eden ve bundan emin olan milyonlarca insan var. Monopoly logosundaki adamın gözünde hiçbir zaman bir mercek olmadı.

2. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’de “ayna ayna, söyle bana” dizesini hatırlıyorsanız yanılıyorsunuz. Orijinali tam olarak şöyle: “Sihirli ayna söyle bana…”

3. Mandela Etkisi Star Wars’a bile sızdı. Darth Vader’ın “Luke, I’m your father” dediği sahnesi hatırlayan çok insan var. Fakat Darth Vader, hiç bir zaman böyle bir cümle kurmadı. Cümlenin aslı şu şekilde: No, I’m your father…

4. Pikachu’nun kuyruğunun üzerinde siyah bir zikzak olduğuna inanan pek çok insan var. Gerçekte, karakterin kuyruğu bir zikzak veya şerit olmaksızın her zaman tamamen sarı olarak çizilmiştir.

5. Kit Kat çikolatalarının logosunda bulunan “Kit Kat” arasında bir çizgi varmış gibi hatırlıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü arada bir çizgi yok.

Exit mobile version