Ivan Pavlov’un Köpeği (Klasik Koşullanma)

dog-4415649_1920

 Ivan Pavlov’un köpeklerinin sindirim sistemi üzerinde çalışırken keşfettiği bir kuramdır. Pavlov köpeklerine belli bir miktarda mama verdiğinde köpeklerinin mamayı sindirebilmek için refleks olarak salya salgıladığını fark eder. Bir süre sonra köpeklerine mama vermediği durumlarda bile köpeklerinin salya salgıladığını fark eder. Pavlov’a göre köpeklerin salya salgılamasını sağlayan başka bir durum daha vardı. Ivan Pavlov Bunun üzerine bir deney yapmaya karar verdi.

Pavlov, köpeklere mama vermeden hemen önce laboratuvar ortamına zil sesi verdi. Bir süre boyunca zil sesiyle mamayı eşleştirdi. Sonuç olarak köpeklerin zil sesini duyduğu zaman salya salgılamaya başladığını fark etti. Köpekler zil sesinin ardından mama geleceğini öğrenmişti.

Klasik Koşullanmayı Günlük Hayatta Nasıl Kullanabiliriz?

Klasik koşullanma yöntemi ile evcil hayvanınızın sizin davranışlarınızı daha iyi tanımasını sağlayabilirsiniz. Örneğin köpeğinizi gezmeye çıkaracağınız zaman tasmayı takmadan önce belirli bir uyarıcı verirseniz (el çırpmak, bir yere vurmak gibi) ve ardından tasmayı takarsanız bir süre sonra köpeğinizin, siz el çırptığınızda onu dışarı çıkartacağınızı anladığını fark edeceksiniz.

Klasik Koşullanmada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Her zaman aynı eşleştirmeyi yaptığınızdan emin olun. (Tasmayı takmadan önce her zaman el çırpmak gibi.)
  • Belirlediğiniz hareketi sadece öğretmek istediğiniz şeyden önce kullanın. (Sadece tasmayı takacağınız durumlarda el çırpın.)
  • Öğretmek istediğiniz şeyden önce her zaman belirlediğiniz hareketi yapmalısınız. Aksi takdirde evcil hayvanınız bunu öğrenemez. (Bir gün el çırptıktan sonra diğer gün el çırpmadan tasmayı takarsanız köpeğiniz, sizin el çırptıktan sonra ona tasma takacağınızı anlayamaz.)
  • Belirlediğiniz hareketi yaptıktan hemen sonra öğretmek istediğiniz durum gerçekleşmelidir. (El çırptıktan sonra tasmayı hemen takmalısınız.)
  • Klasik koşullanma gerçekleştikten sonra belirlediğiniz hareketi yapmayı bıraktığınız zaman bir süre sonra evcil hayvanınız hareketi unutur ve uzun bir aradan sonra tekrar o hareketi yaparsanız tepki vermeyebilir. (Köpeğiniz el çırpmanıza tepki verdikten sonra el çırpmayı keserseniz köpeğiniz bu hareketi unutur ve uzun bir süre sonra tekrar el çırpmanın ardından tasmayı takarsanız köpek buna tepki vermeyebilir.)

Exit mobile version