Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

kitap okuma alışkanlığı

Kitap okumak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum diyenlerden misin? O zaman bu yazımız tam sana göre! Sürekli bu şekilde yakınıyorsanız belki de bunun nedeni kitap okuma alışkanlığınızın olmamasıdır. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için oluşturduğumuz bu yazıyı hemen okumaya başla.

Kitap okumanın hayatımızdaki olumlu etkileri saymakla bitmez. Okuyan insanlar genel kültürü yüksek, bilgili ve sözüne değer verilen kişiler olurlar. Okudukça ufkumuz ve zihnimiz gelişiyor hem de problem çözme yeteneğimiz artıyor. İçinden çıkılmaz gibi gelen durumları daha kısa sürede ve daha akıllıca çözebiliriz. Ne yazık ki ülkemizde okuma oranları çok düşük seviyelerde. Kitap okuma alışkanlığı sonradan kazanılması zor ancak kazandıktan sonra kaybedilmeyen bir alışkanlıktır.

Kısa yazıları okumaya başlayın

Öncelikle şunu söylemekte de fayda var. ‘Artık kitap okuyacağım, kitap okuyarak kişisel gelişimime fayda sağlayacağım ve kendimi geliştireceğim’ diyerek işe başlayan herkes ilk olarak klasik eserlere ve kalın kitaplara yöneliyor.

Kitap okumaya başlamadan önce gazete haberleri, makale, blog yazıları ve köşe yazıları okuyarak okuma alışkanlığı edinmeye çalışmanız gerekiyor. Kısa yazılar okuyarak işe başlamak yavaş ama kalıcı adımlar atmanızı sağlayacaktır. Bir çırpıda hızlıca okunan kısa yazılar sayesinde hem bir şeyleri tamamlayabilmiş olmanız sizi mutlu edecektir hem de kısa yazılarla bile ne kadar çok bilgi edindiğinizi görüp motive olmanız kolaylaşacaktır.

İlgi alanlarınız ile ilgili araştırmalar yapın

Her insan birbirinden farklıdır. Herkesin mutlaka yapmaktan keyif aldığı, yaparken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmadığı şeyler vardır. Öncelikli olarak sizi en çok neyin mutlu ettiğini bulmalısınız. Sonra da bu ilgi alanlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırmalar yapın. Bu araştırmalarınız sonucunda karşınıza çıkan blogları, forumları ve konuları takip edin. Bu şekilde araştırma yaptığınız zaman karşınıza mutlaka ilgi alanlarınız doğrultusunda okumaktan keyif alabileceğiniz kitaplar çıkacaktır.

Kitap okumak için zaman yaratın

Bir diziyi izlemek için televizyonun karşısına geçtiğiniz gibi, bir hobinizi gerçekleştirmek için yaptığınız gibi, belirlediğiniz bir zamanda kitabınızı elinize alın ve kendinize rahat bir yer bulun. Telefon ve televizyon gibi dikkat dağıtıcı unsurların sesini kısın ve kitap okumaya başlayın.

Okumak için kendinizi motive edin

Bir alışkanlık edinme sürecinde istikrarlı bir şekilde tekrar etmek en önemli adımdır. Motive olmak ise istikrarlı bir şekilde ilerlemene yardımcı olacaktır. Nasıl motive olabilirsin?

Kitap okumaya başlayan kişi kendini daha iyi ve daha etkili bir biçimde ifade etmeye başlar. Hayatı daha farklı görmeye başlar. Kitap okuma alışkanlığından sonra çevresine bakışı, sosyal ilişkileri adeta sihirli bir değnek değmiş gibi değişir. Kitap okuyan kişilerin sözlerine itibar duyulur. Daha kolay problem çözerler. Aklını daha etkili biçimde kullanırlar. Bu nedenle ‘kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?’ sorusuyla birlikte ‘kitap okumak bana ne kazandırır?’ sorusunu da sorarsınız kitap okumak için motivasyonunuz artar. Böylece okuma alışkanlığının hayatınıza katacağı değerleri düşünerek daha azimli ve kararlı olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?