Karma Nedir? Karma Nasıl Gerçekleşir?

Karma Nedir? Karma Nasıl Gerçekleşir?

Karma “eylem” anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Hinduizm ve Budizm dahil olmak üzere bazı Doğu dinlerinde temel bir kavramdır.

Özellikleri dine bağlı olarak farklı olsa da, karma genellikle neden ve sonuç döngüsünü ifade eder. Bir kişinin yaptığı her eylem, onu gelecekte bir zaman etkileyecektir. Bu kural aynı zamanda bir kişinin düşünceleri ve sözleri ile diğer insanların o kişinin talimatları altında gerçekleştirdiği eylemler için de geçerlidir. Yaptığınız iyi niyet ve işler, iyi karmanın eklenmesiyle sonuçlanırken, kötü olanlar kötü karmaya katkıda bulunmaktadır. Karmanın mutlaka negatif olması gerekmediğine dikkat edin. Bu, belirli bir ödül veya cezadan çok bir sonuç yasasıdır. Karma, yaptığınız her eylemin bu hayatta ya da bir sonraki hayatta size geri döneceğine dair bir inanç bütünüdür.

Karmanın gerçek tanımı, kime sorduğunuza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı insanlar Doğu dinlerine dayanan geleneksel anlama bağlı kalırken, diğerleri bunu daha çok Batı’nın iyi ve kötü bakış açısıyla yorumlamaktadır.

Günümüzde insanlar karma kelimesini geleneksel anlamı ile tamamen tutarlı olmayan şekillerde kullanıyorlar. Örneğin, genellikle şans veya kaderi belirtmek için kötüye kullanılmaktadır. Ani zorlukları açıklamanın bir yolu olarak da kötüye kullanılmaktadır.

Karma ile, benzer nedenler benzer etkiler üretir. Yani, bir iyilik gelecekte faydalı bir etkiye yol açacaktır. Kötü bir eylem ise gelecekte zararlı bir etkiye yol açacaktır.

Philosophy East and West dergisindeki 1988 tarihli bir makaleye göre, karma yalnızca eylemler ve sonuçlar arasındaki ilişkiyle ilgili değildir. Aynı zamanda eylemlerin arkasındaki ahlaki nedenlerle veya niyetlerle de ilgilidir. Öyleyse, birisi yanlış nedenlerle bir iyilik yaparsa eylem yine de ahlaksız olur ve kötü karma yaratır.

Karma ve Reenkarnasyon

Daha da önemlisi karma, bir kişinin ölümden sonra yeni bir insan (veya insan olmayan) bedeninde doğduğu reenkarnasyon veya yeniden doğuş kavramıyla tamamlanır. Bu nedenle, bir eylemin bir kişi üzerindeki etkileri gelecekteki bir yaşamda ziyaret edilebilir. Bir kişinin yaşadığı iyi ya da kötü talih, geçmiş yaşamlarda yapılan eylemlerin sonucu olmaktadır.

Karmaya göre, bir kişinin karmik toplamı, bir sonraki hayatta alacağı forma karar verecektir. Ayrıca karmanın 12 temel yasası bulunmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Yazar Hakkında

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?