Kara Kedi Görmek Uğursuzluk Getirir mi?

siyah renk

Yolunuzdan gider gördüğünüz kara bir kedi gerçekten kötü şans getirebilir mi?

Bu tam olarak birçok insanın inandığı şeydir. Kara kediler, yüzlerce yıldır kötü şans ve kötülükle ilişkilendirilmiştir. Ama neden? Küçük sevimli bir kedi tam olarak nasıl bu kadar kötü bir ün kazandı?

Sonuçta, kara kediler için işler kesinlikle bu şekilde başlamadı. 5000 yıldan fazla bir süre önce, eski Mısırlılar kedilere saygı duyuyor ve hatta tapıyordu. Bir kediyi öldürürken yakalanan kişi ölüm cezasına çarptırılıyordu.

Peki ne oldu? Çoğu tarihçi, kara kediler hakkındaki batıl inançları Orta Çağ’da Avrupa’ya kadar izler. O zamanlar, bazı yaşlı kadınlar büyücülük ve kara büyü yapmakla suçlanıyordu. Bu kadınların çoğunun arkadaşı olarak kedileri vardı, bu yüzden o dönem suçlu oldular. Bu inanç, 16. yüzyılın ortalarında dolaşmaya başlayan yaygın bir folklor parçasıyla sağlamlaştırıldı.

Efsaneye göre, bir baba ve oğul aysız bir gecede kara bir kedi ile yollarının kesiştiği yerde kediye taş atmaya başladılar. Aldığı darbeler sonucunda yaralanan kedi, cadı olduğundan şüphelenilen bir kadının evine girdi. Ertesi gün, baba ve oğul kadının yaralandığını hatta topalladığını gördü. Bu da onlara göre cadıların geceleri fark edilmeden sokaklarda dolaşmak için kara kedilere dönüşebileceğini gösterdi.

Elbette kara kediler ile kötülük ya da kötü şans arasındaki ilişki bir batıl inançtan başka bir şey değildir. Yine de birçok insan buna inanmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, kara kediler için tüm haberler kötü değil. Dünyada kara kedilerin onurlandırıldığı bazı yerler var. Örneğin, İskoçya, Büyük Britanya, Japonya ve Rusya’daki birçok insan, kara kedileri iyi şans ve refahın işareti olarak görüyor!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?