Kafein Toleransı Nedir?

featured

Kafein içeren içecekleri gün içinde sürekli tüketmenin sonucunda insan vücudunun zamanla kafeine toleransı oluşmaya başlar. İlk defa kafein tüketileceği zaman bu toleransın sıfır olduğu kabul edilir. Kafeinli içecekler tüketilmeye başlandığı andan itibaren bu tolerans gelişmeye başlar ve kafein vücuda eskisi kadar etki etmez. Peki kafein direnci nedir?

Kafein Toleransı Nasıl Gelişir?

Kafeinin çalışma sistemi: Beyindeki uyarılma, uyku ve bilişte görev yapan reseptörleri engelleyerek çalışır. Adenozin adı verilen bir molekül genellikle bu reseptörlere bağlanarak uyarılmayı artıran ve uyanıklığı destekleyen dopamin gibi beyin kimyasallarının salınmasını engeller. Kafein, adenozinin reseptörüne bağlanmasını engelleyerek, yorgunluğu azaltan ve uyanıklığı artıran bu uyarıcı beyin kimyasallarının salınımını artırır. Vücuda kafein girişinden sonra 30-60 dakika içinde ortaya çıkar ve ortalama 3-4 saat sürer. Düzenli olarak kafein içeren ürünler tüketmek vücudunuzun adenozin reseptörlerinin üretimini ve dolayısıyla adenosinin bu reseptörlere bağlanma olasılığını artırır. Sonuç olarak, kafein etkisini azaltarak zamanla vücudun kafeine toleranslı olmasına sebebiyet verir.

Kafein Toleransını Azaltmak Mümkün mü?

Kafein toleransı kırılması özellikle bizim kültürümüz için biraz güçtür. Kahveden bağımsız olarak her gün kahvaltıda ve akşam yemekten sonra çay içen bir milletiz. Kafeine olan toleransımızı düşürmek için bu alışkanlıklardan biraz uzaklaşmamız gerek. 2 ila 3 ay arasında bu toleransı düşürmek mümkün.

Kafein toleransı olmayan kişilerde 1 bardak kahve kişinin uykusunu geciktirir. Kafein toleransı yükselen kişilerde ise zamanla 2-3 bardak dahi etki etmez. Kişi uykusunu kesmek için sürekli kahve içerse bu durumda farklı sorunlar baş gösterir. Fazla kafein kalp çarpıntısı, ritim bozukluğu ve ellerde aşırı titreme gibi sorunlar getirebilir. Ritim bozukluğu ya da çarpıntı gibi kalp problemleri olanların kafein toleransı kazanmamaları ya da var ise de detokslar ile zamanlar bunu kırmaları öneriliyor. Bu şekilde vücudun ihtiyaç duyduğu kafein miktarı en aza indirilmelidir. Ayrıca fazla kafeinden yaşanacak olan kalp problemlerinin de önüne geçmek mümkün.

Sürekli kafein tüketen kişiler bu durumu normal olarak karşılar. Nadiren kafein tüketen bireyler kafeini yüksek ürünler tüketince belirti olarak uykusuz kalma gibi sorunlarla karşılaşır. Kafeine direnç kazanan bireyler bu duyguları zamanla kaybeder. Geri kazanmak için ise kafeinden uzun süreliğine uzaklaşması gerekir. Tolerans düşürüldükten sonra kişi tekrar kafein alımında yukarıda bahsettiğimiz yeni kafein tüketen kişideki etkileri görür. Fakat tüketilen kafein azaldığı için kalp eskisi kadar yorulmaz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?