İnsanlığın Elçisi: Voyager Uzay Sondası

Voyager uzay aracı

Uzay veya havacılık ile biraz ilgiliyseniz Voyager uzay sondalarını duymuş olduğunuzu tahmin ediyorum. Fakat insanlık için uzun yıllardan beri uzaydan bilgi aktaran araçları duydunuz mu? Ne zamandır çalışmaktalar? Neden insanlığın elçisi olarak nitelendirdim? Bu ve bunun gibi diğer soruların cevaplarını merak ediyorsanız cevaplarınızı yazımda bulacağınızı düşünüyorum.

Voyager Nedir?

Nasa 1970’lerde uzayı keşfetmek için “Büyük Tur” adını verdiği plan için 4 uzay aracı tasarladı. Nasa 1972’de bu plandan vazgeçerek “Voyager Uzay” görevlerini planladı. Bu plan kapsamında bildiğimiz, bu uzay sondaları ortaya çıktı.

Voyager 2, 1’den daha önce fırlatılmasına rağmen kullandığı rota sayesinde insanoğlunun uzayda en uzak noktalara yolladığı ilk araçtır.

Voyager 1’in görev önceliği sırasıyla Jupiter ve Satürn’ izlemek, Gezegen dışı Güneş rüzgârlarını incelemek ve yıldızlararası keşiftir ve edindiği bilgileri ise Dünya’ya yollamaktır.

Şu anda bu uzay sondasının ilki , 62.140 km/saat ile yoluna devam etmektedir. Bu da saniyede 16 km gibi bir hıza denk gelmektedir.

Voyager 1, yazıyı kaleme aldığım zaman itibari ile yaklaşık 44 yıldır aktif olarak çalışmaktadır. Geçen 44 yılda o kadar çok yol almıştır ki! Güneş etki alanının dışına çıkmıştır. Fakat iletişim yavaş da olsa kurulabilmektedir. Araştırdığım bilgilerin ışında 2030 yılına kadar iletişim kurulabileceği geçiyor. Ayrıca bu uzay sondası ile saniyede 1 bit hızla veri akışı sağlanabilir.

Bu uzay sondalarının her ikisi de Termonükleer olarak elektrik üreten güç kaynaklarına sahiptir. Uzun yıllardır gücünü bu sistemden almaktadır fakat bu sürenin ne kadar olduğunu kesin olarak bulamadım.

Voyager Uzay Sondasının Elçilik Görevi Nedir?

Bu uzay sondalarının her ne kadar öncelikli görevi araştırma da olsa en büyük amacı insanlığı ve Dünyamızı tanıtmak, Dünyamızın yerini göstermektir.

Peki, bunu nasıl yapıyor? Bu uzay sondalarının her ikisinde de altından üretilen plaklarda dünya ile ilgili ses ve resimler bulunmaktadır.

Bu seslerden bazıları şunlardır; su ve gök gürültüsü gibi doğa sesleri, elektrik sesi, çeşitli ülkelere ait müzikler,60 dilde merhaba vb. sesler bulunmakta. Fotoğraflar ise dünyanın çeşitli yerlerinden çekilmiştir. Bunların kayıtlı olduğu plağın üstünde ise dünyanın yerini anlamaları ve plak içindeki bilgileri nasıl alabileceklerini öğreten gerekli şematik resimler vardır.

Voyager Altın Plak
Voyager Altın Plak

Nasa’nın “Voyager belki de sonsuza dek Samanyolu’nu dolaşmaya mahkum edildi” diye açıklaması vardır. Şu kesin ki bu uzay sondasının yıldızlar arası yolculuğa çıktığını biliyoruz.

Yine Nasa tarafından tahmin edilmektedir ki bir aksilik çıkmaması durumunda 40.000 yıl daha elçilik görevlerine devam edecekleri öngörülmektedir.

Ayrıca yine Nasa’nın uzmanlarına göre, bu uzay sondalarının uzayda binlerce hatta milyonlarca yıl boyunca varlıklarını sürdürebilmesi düşünüldüğünde, Samanyolu’nda bir zamanlar var olmuş insanlıktan geriye tek kalan kanıt bu olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?