İklim Değişikliği Nedir?

iklim

İklim, bir yerin olağan havasıdır. Hava birkaç saat içinde değişebilirken, iklim uzun bir süre boyunca hava durumunu tayin eder. Çoğu bölge oldukça istikrarlı iklime sahiptir. Bazı yıllar normalden daha fazla yağış veya soğuk hava görse de, genel iklim aynı kalır. Bazen iklimler değişir. İklim değişikliği, bir bölgenin olağan havasını değiştirir. Bir bölge çok fazla yağış alırken kuraklığa doğru gidebilir. Hatta sıcaktan soğuğa gittiği bile gözlenmiştir. İklim değiştiğinde, orada yaşayan insanların hayatları üzerinde büyük etki yaratır.

İklim değişikliği tüm Dünyada da gerçekleşir. Dünya’nın sıcaklığında veya yağış modellerinde bir değişiklik olabilir. Buz Devri’ni duymuşsunuzdur. Dünyada aşırı soğuk bir zaman olarak kayıtlarda geçmektedir. Bugün ise Dünyada tam tersi oluyor, gün geçtikçe sıcaklık artıyor. Son yüzyılda sıcaklık hiç istenmeyecek kadar arttı.

Bununla birlikte, Dünya çapında bir derecenin bile büyük bir etkisi var. Isınma buzulların erimesine, deniz seviyesinin yükselmesine ve mahsulün elde edilememesine neden olur. Ayrıca birçok yerde kötü hava kalitesini ve temiz su eksikliğini beraberinde getirir. Uzmanlar, iklim değişikliğinin orman yangınları gibi doğal afetlerin sayısını artırdığını da söylüyor.

Dünya’nın ısınmasına ne sebep oluyor?  

Bazen iklim kendi kendine değişir. Güneşe olan uzaklığımız gibi şeyler iklimi değiştirir. Volkanik patlamalar gibi felaketlerin de etkisi var. Ancak bugün çoğu bilim insanı zengin yaşam tarzının aşırı tüketimiyle yakından bağlantılı olduğunu söylüyor.

Sanayileşme, ulaşım için kullandığımız araçlar, parfümler ve deodorantlar… Bunların hepsi iklim değişikliğine katkıda bulunan faaliyetlerdir. Enerji yaratmak için kömür, petrol ve gaz yaktığımızda atmosfere gazlar göndeririz. Bu gazlar ısıyı hapseder ve Dünya’nın sıcaklığının yükselmesine neden olur.

İklim değişikliğini durdurmak için neler yapabiliriz?

Yapılacak en iyi şey daha az enerji ve su kullanmaktır. Kullanmadığınız zamanlarda ışıkları ve suyu kapatın. Gerektiği kadar tüketim yapmaya özen gösterin. Parfüm ve deodorant kullanımınızı azaltın. Şahsi araçlarınızın emisyonunu sağladığından emin olun, mümkünse yeni tip elektrikli bir araç tercih edin.

Ne yaparsak yapalım, yakında yapmalıyız! Pek çok bilim insanı, işleri tersine çevirmezsek yükselen sıcaklığın Dünya’yı mahvedebileceğini söylüyor. Dünyayı kurtarmaya hazır mısınız? Herkese duyurun. Sahip olduğumuz tek ev burası, bu yüzden ona iyi bakmamız gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?