Eskimo Evleri: İglo

iglo eskimo

İglo genellikle Eskimo topluluğu ile ilişkilidir. Kuzey Kutbu gibi aşırı soğuk bölgelerde yaşayan avcılar için geçici evler veya kamp istasyonları olarak kullanılmışlardır.

İç mekan sıcaklığına sahip tuğla veya ahşap evler yaygınlaşmadan çok önce, insanlar kendilerini doğanın unsurlarından korumak için evler inşa ederken yaratıcı olmak zorunda kaldılar. Ne yazık ki, Kanada gibi dünyanın daha soğuk bölgelerinin sakinleri için, barınmak oldukça zordu. Yapı malzemeleri neredeyse hiç yoktu, bu da en ilkel evi bile inşa etmeyi zorlaştırdı. Bu insanlar başlarının üzerinde mütevazı bir çatı oluşturmak için sadece kar kullandılar. Böylece, “kar evi” anlamına gelen, Inuit kelimesinden türeyen iglolar ortaya çıktı. Eskimolar olarak bilinen Inuitler, yüzyıllar önce igloyu icat etti. İglo, avcıların Doğu Sibirya, Grönland, Alaska ve Kanada’nın bazı bölgeleri de dahil olmak üzere 5.600 kilometreden fazla geniş bir alanda acımasız kışlardan kurtulmaları için bir araçtı.

Kardan yapılmış bir evin Inuit avcılarını soğuk sıcaklıklardan nasıl koruyacağını merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta, kardan yapılmış bir barınaktan bahsediyoruz. İglo deyince aklınıza televizyondaki çizgi filmlerden bir görüntü gelmiş olabilir ve bu kesinlikle doğrudur. Çoğu iglo, tamamen kar ve buz bloklarından yapılmış basit kubbe şeklindeki yapılardır. Yine de İglolar, çok değişik şekilde ve boyutlarda olabilir. Eskimo evi inşa etmenin tek bir yolu yoktur ve inşa etmek için kullanılan blokların sayısı Eskimo kulübesinin boyutuna ve inşaatçının tasarımına göre değişecektir.

İglolar Nasıl Sıcak Tutuyor?

İglo, kardan yapılmış olmasına rağmen, insanların barınabilmeleri için yeterli sıcaklığa sahiptir. İglo inşa etmek için kar blokları kullanılır. Bu bloklar, ısıyı yakalamaya ve yapıyı izole etmeye yardımcı olan birbirine kenetlenmiş buz parçalarına sahiptir. İglo içinde pek çok düzeyde katman vardır. En alt katta küçük bir ateş yakılır ve sakinler üst katlarda uyurlar. Soğuk hava dibe inerken, daha yüksek katmanlara yükseldikçe sıcak kalabilirler. İnsanlardan yayılan vücut ısısı, iglonun içinin ısınmasında rol oynar. Vücut ısısı yalıtılır ve içeride sıkışır. Böylelikle içindeki insanları sıcak tutmaya yardımcı olur. İgloların girişi dik açı ile inşa edilmiş bir tünel ile bağlantılıdır. Bu nedenle, dışarıdaki soğuk hava doğrudan igloya giremez ve içerideki insanlar üşütmez.

İglolar ayrıca ilk inşa edildikten birkaç gün sonra güçlenir ve ısınır. Hapsolmuş ısı, bir Eskimo kulübesinin iç kısmının hafifçe erimesine neden olduğundan, eriyen kar, Eskimo kulübesi kullanılmadığında yeniden donacaktır. Bu çözme, yeniden dondurma döngüsünün birkaç gün sonunda tüm yapıyı orijinal yapıdan daha güçlü ve daha sıcak olan katı buza dönüştürecektir.

Dışardaki sıcaklık −45°C olsa bile igloların iç kısmındaki sıcaklık +16°C’ye kadar çıkabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?