Hibiskus Nedir? Hibiskusun Faydaları Nelerdir?

Hibiskus nedir

Hibiskus nedir, hibiskus çayının yararları ve hibiskus hakkındaki tüm bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hibiskus çayı, ebegümeci bitkisinin bazı kısımlarının kaynamış suda bekletilip demlenmesiyle elde edilen bir bitki çayıdır. Kızılcık çayına benzer bir tada sahiptir ve hem soğuk hem de sıcak olarak tüketilebilir. Yetiştikleri iklime ve yere göre değişen yüzlerce ebegümeci türü vardır ancak en çok tercih edilen hibiskus bitkisidir.

Hibiskus Zayıflatır mı?

Araştırmalar, ebegümeci çayı içmeyle bir dizi yararını ortaya çıkardı. Kan basıncını düşürür, bakterilere savaş açar ve hatta bir miktar kilo vermeye yardımcı olur.

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Antioksidanlarla Dolu

Antioksidanlar, hücrelerinize zarar veren serbest radikal adı verilen bileşiklerle savaşmaya yardımcı olan moleküllerdir. Hibiskus çayı, güçlü antioksidanlar açısından zengindir ve bu nedenle, serbest radikallerin birikmesinin neden olduğu hasarı ve hastalığı önlemeye yardımcı olur.

  • Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur

Ebegümeci çayının en çok bilinen ve en önemli faydalarından biri tansiyonu düşürmesidir.

  • Kan Yağ Seviyelerinin Düşürülmesine Yardımcı Olur

Kan basıncını düşürmenin yanı sıra, ebegümeci çayı kalp hastalığı için başka bir risk faktörü olan kan yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu gözlenmiştir.

  • Karaciğer Sağlığını Arttırır

Protein üretmekten, safra salgılamaktan ve yağ parçalamaktan görevli olan karaciğerimiz genel sağlığımız için çok önemli bir organdır. Araştırmalar hibiskusun karaciğeri daha verimli şekilde çalıştırabileceğini ve sağlığını korumasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  • Kilo Kaybını Sağlar

Birkaç çalışma, hibiskus çayının kilo kaybı ile ilişkili olabileceğini ve obeziteye karşı koruma sağlayabileceğini öne sürüyor. Bazı çalışmalar, hibiskus çayının obeziteye karşı koruma sağladığı ve hatta bir miktar kilo kaybında da yararı olduğunu gösteriyor.

Zararları Nelerdir?

Aşırı tüketilen hibiskus çayı kan basıncınızı düşürür. Düşük tansiyon sahibi kişiler için zararlıdır. Baygınlık geçirmeye sebep olabilir.

Aşırı tüketim sonucu çok nadir de olsa halisülasyon görmeye kadar ilerler. Hayal görmeler ortaya çıkabilir.

Hamilelik veya emzirme dönemi kişiler için tüketilmesi önerilmiyor.

Bazı insanlar da alerjik reaksiyon gösterebilmektedir.

Kolesterolü olanlar ve tansiyon hastaları hibiskus çayı tüketmeden doktor onayı almaları gerekir.

Hibiskus Hangi Bitkinin Çiçeği?

Hibiskus (hatmi çiçeği), yaprakları olan alternatif bir çiçektir. Ekşi çay olarak da tanınmaktadır. Ayrıca; “Medine gülü”, “Narçiçeği” gibi adlarla da dışarıda bulabilirsiniz.

Hibiskus nedir? Hibiskus zayıflatır mı? Yararları ve zararları hakkındaki yazımızı okudunuz diğer yazılar için sitemizi sıklıkla ziyaret etmeyi unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?