Hayatımızı Etkileyen Dokunuş: Kelebek Etkisi

featured

Kelebek etkisini daha önce hiç duydunuz mu? Zaman yolcuğu yapmak ister miydiniz? Zaman yolculuğu kulağa eğlenceli gelebilir. Bunun bir filmde veya dizide olduğunu görmüşsünüzdür. Eğer öyleyse, çok tehlikeli olabileceğini biliyorsunuz. Karakterler zaman içinde en küçük şeyi bile değiştirmekten kaçınmaya çalışır. Bunun nedeni, küçük değişikliklerin geldikleri zaman için önemli sonuçları olabilmesidir. Bu sonuçlar kelebek etkisine bağlıdır.

Kelebek Etkisi Nedir?

Kelebek etkisi, günümüzde bilim kurgu filmlerinde yaygın bir fikirdir. Ancak kökleri gerçek bilime dayanır. 1972’de Edward Lorenz adlı bir meteorolog bir kongre konuşmasında önemli bir soru sordu: “Brezilya’da bir kelebeğin kanat çırpışı Teksas’ta bir kasırga mı başlatır?”

Lorenze, kelebeğin kanat çırpışının kasırga başlatabileceğini gerçekten düşünüyor muydu? Muhtemelen hayır! Küçük değişikliklerin ve eylemlerin nasıl öngörülemeyen sonuçlara yol açabileceğini açıkladı. Bugün, kelebek etkisi hava durumu çalışmalarında hala kullanılmaktadır.

Bugün kelebek etkisinin özündeki fikir, havanın çok ötesine ulaştı. Pek çok insan bunu, küçük bir eylemin bir olaylar zincirini nasıl başlattığını açıklamak için kullanır. Bu olaylar daha büyük ve öngörülemeyen etkilere yol açabilir.

Örneğin, binlerce yıl geçmişe yolculuk ettiğinizi hayal edin. Bir dinozordan saklanarak bataklıklı bir ormanda yürüyorsunuz. Kolunuza bir sivrisinek konar ve onu öldürürsünüz. Önemli değil gibi gözükebilir çünkü bu sadece bir sivrisinek. Fakat yanlış! Tahmin edilemeyen bir etkisi olabilecek bir değişiklik yaptınız. Bu sivrisineği öldürmek, sivrisinek evriminde büyük sonuçlar doğurabilirdi. Bu, onların geldiğiniz zamanda çok farklı olmalarına veya hiç var olmamalarına neden olabilir. Bu gezegendeki diğer tüm yaşamı etkileyebilir.

Kelebek Etkisi Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Ancak endişelenmeyin, kelebek etkisinin örneklerini görmek için zaman yolculuğuna çıkmanıza gerek yok. Günlük yaşamınızda yapabileceğiniz küçük eylemleri düşünün. Örneğin, başkalarına nasıl davranacağınızı düşünürken kelebek etkisi hakkında düşünmeye çalışın. Bir arkadaşınıza güzel bir şey söylemenin, günün ilerleyen saatlerinde onun üzerinde nasıl daha büyük bir etkisi olabilir? Öte yandan, kötü veya olumsuz bir şey söylemenin düşündüğünüzden daha büyük bir etkisi olabilir mi?

Plastik bir şişeyi geri dönüşüme atmaya ne dersiniz? Veya bir fidan dikmeye? Ya da su tasarrufu yapmaya şu andan itibaren başlamaya? Bu eylemler nasıl daha büyük sonuçlara yol açabilir diye düşünmeyin. Bu eylemlerin sahip olabileceği etkiyi tahmin edemeyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?