Halo Etkisi Nedir? Nasıl Olur?

halo etkisi

Halo etkisi, insanların bir şeyin bir özelliği hakkındaki duygularını diğer, ilgisiz niteliklere aktararak düşüncelerinde önyargılı olmalarına neden olan, iyi belgelenmiş bir sosyal psikoloji olgusudur.

Halo etkisi, bir insanı ilk gördüğümüzde edindiğimiz izlenimden yola çıkarak, kişinin diğer özellikleri hakkında çıkarım yapmaktır. Fiziksel olarak güzel görünen bir kişiye onun güzelliğinden yola çıkarak diğer özelliklerinin de iyi olduğunu düşünmektir.

Halo Etkisi Örnekleri Nelerdir?

Örneğin; çok güzel olan bir kadın için onun sıcakkanlı, yardımsever, hoşgörülü olduğunu düşünmek halo etkisidir.

Başarılı insanların yaşadıkları süre boyunca her zaman doğru kararlar verdiği için başarılı olduğunun sanılması da halo etkisine bir örnektir.

Bir tüketicinin bir ürüne olan sevgisi, iki seçenek arasında kaldığında aynı markanın ürününü seçmelerine neden olur. Bu etki birçok alanda karşımıza çıkar.

Halo Etkisi İyi mi Kötü mü?

Halo etkisi, neyin iyi neyin kötü olduğuna dair temeli olmayan bir inanca dayanır. Bir kişinin bir kişiyi, bir ürünü veya bir markayı değerlendirmesidir. Halo etkisi bilişsel bir önyargıdır.

İlk defa karşılaştığımız kişi, ürün veya marka hakkında iyi veya kötü olarak yargılamaktan kaçınmalıyız.

Halo Etkisinin Yaşatabileceği Dezavantajlar Nelerdir?

Kötü amaçlı insanlar, halo etkisini diğer insanları yanıltmak için kullanmaktadır. Nasıl mı? Haberlerde izlediğiniz yok artık dediğiniz dolandırılma hikâyelerini düşünün. Bu tür hikayelerin altında karşınızdaki insanın size dış görünüşü ile olumlu bir imaj oluşturması yatar. Bu şekilde karşınızdaki insana inanma eğiliminde olursunuz. Halo etkisinden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız çok basit ayrıntılara dikkat ederek halo etkisini yok edebilirsiniz.

Halo Etkisinden Nasıl Kurtulurum?

Çekiciliğin ve güzelliğin işe yaramayacağı bir durum varsa o da karşınızdaki insanlar bilgi alışverişinde bulunmaktır. İnsanlar karşılıklı bilgi alışverişinde veya konuştuğunuzda karşınızdaki insanın düşündüğünüz gibi biri olmadığını anlayabilirsiniz.

Diğer bir seçenekte ise karşınızdaki insanla bir iş veya para söz konusu olan bir durum gerçekleştiğinde o kişi ile birden fazla görüşmeniz kişi hakkında daha doğru bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Bu etki, kısa süreli görüşmelerde geçerlidir kurulan iletişim arttıkça etkisini yitirir.

Exit mobile version