Günün En Önemli Öğünü Kahvaltı mı?

featured

Yıllarca uzmanlar tarafından bizlere kahvaltının gün içinde en önemli öğün olduğu anlatıldı, faydaları listelendi. Kahvaltı yapmanın, kendiniz için yapabileceğiniz en sağlıklı şeylerden bir tanesi olduğu iddia edildi. Ancak, bu iddianın arkasındaki kanıt her zaman geçerli değildir. Aslında, kahvaltının önemi ile ilgili yapılan araştırmalardan sonra yapılan araştırmalar farklı sonuçlar verdi. Bazı durumlarda uzmanlar, kahvaltı yapan kişilerin gün boyunca daha sağlıklı bir kiloya, daha fazla enerjiye ve daha iyi bir ruh haline sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu buldu. Ancak diğer çalışmaların sonuçları, kahvaltıyı atlamak için aynı durumu ortaya koyuyor.

Kahvaltıda Ne Yediğimizin Önemi Var Mı?

Birçok uzman, kahvaltıda ne yediğinizin daha önemli olduğunu savunuyor. İyi bir kahvaltı bol miktarda protein ve sağlıklı yağ içermelidir. Bu, yumurta, yoğurt, meyve ve sebze gibi yiyeceklerin harika seçenekler olduğu anlamına gelir. Ekmek, hamur işleri ve işlenmiş gıdalar gibi şekeri ve yağı çok yüksek olan yiyecekler genellikle kahvaltıyı tamamen atlamaktan daha az sağlıklıdır. Bazen uyandığımızda aç olmayız ve canımız kahvaltı yapmak istemez. Çoğu durumda, aç değilseniz kahvaltıyı atlamak son derece sağlıklıdır. En önemlisi, her gün yediğiniz ilk öğünün sağlıklı olmasıdır.

Sonuçta, kahvaltı yapmak bugün olduğu gibi her zaman yaygın bir uygulama olmamıştır. Bir zamanlar kimsenin kahvaltı yapması pek alışılmadık bir durumdu. Bugün dünyanın her yerinden birçok insan kahvaltı yapıyor çünkü yaşam biçimimiz bu yöne dönmüş durumda. Yine de kahvaltının saatinden ziyade gün içinde yediğiniz ilk öğünün sağlıklı ve yeterli olmasına dikkat etmelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?