Bilimin Sıçrayışı: Genel Görelilik Teorisi Nedir?

genel görelilik teorisi

Genel Görelilik Teorisi nedir? İçinde yaşadığımız bu evreni hiç merak ettiniz mi? Bu zamana kadar öğrendiğimiz fizik kurallarının aslında kısmen yanlış olduğunu söylesem ilginizi çeker mi? Kütleçekim yasasını ortadan kaldıran Genel Görelilik Teorisine gelin beraber bakalım.

Günlük hayatımızda nesnelerin yere düşmesinden ve okul hayatımızdan dolayı kütle çekiminin varlığını bilmekteyiz. Bizim için artık normalleşen bu olayı 1687’de Isaac Newton bir hipotez haline getirmiştir. Kütleçekimi, basit olarak iki nesnenin birbirine çekim kuvveti uygulaması olarak tarif edebiliriz. Dünya’nın içinde yaşadığımızdan dolayı Dünya bizi kendine, biz de Dünya’yı kendimize çekiyoruz zannediliyordu ki Albert Einstein’ın teorisine kadar.

Genel Görelilik Teorisi Nedir?

Genel Görelilik Teorisi

Genel Görelilik Teorisi Nedir? Bu sorunun cevabı, Albert Einstein’a göre Uzay ve zaman kavramlarının birbirinden ayrı olmadığını, kütleçekim diye bir şeyin olmadığını, uzayın bilinenin aksine boşluktan oluşmadığını söylemesiyle başladı. Einstein’ın Genel Görelilik Teorisinde, evreni en iyi anlatan kelime uzayzaman diyebiliriz. Evreni tanımlarken genel olarak kullanılan tabir uzay ve zamandır. Uzay ve zaman birbirileri ile içi içe geçmiş bir kumaş gibi bütün halde hayal edilebilir. Evrende hareket eden tüm gezegenler aslında kumaş olarak düşündüğümüz evrenin üstünde hareket ediyorlar. Adeta gergin bir kumaşın üstüne konulmuş bilyeler gibi gezegenlerde uzayzamanı bükerler. Bunca süre boyunca boşluktan oluştuğunu zannettiğimiz evrenin aslında karanlık madde ile dolu olması bile bizim bunca süre evreni ne kadar az bildiğimizin bir göstergesi. Fizikçi James Farnes göre evrenin yüzde 95’nin negatif kütleli karanlık sıvıdan oluşmaktadır.

Kısaca Genel Görelilik Teorisi nedir? Diye sorarsanız bildiğimiz fizik kurallarını unutturan uzay ve zamanın evrende bir bütün olduğu, gezegen ve cisimlerin kütleleri oranıyla uzayzamanı bükebildiği diyebilirim.

Uzayzamanın bükülmesine en iyi örneklerden biri aşağıdaki videodur.

Teori’nin Kabul Görmesi

Her ne kadar Albert Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi doğru olsa da bilim dünyasında hiçbir teori kanıtları sunulup ispatlanana kadar kabul görmez. Bu yüzden Albert Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi’nin kabul görmesi ve dünyaca tanınması biraz zaman almıştır.

Arthur Stanley Eddington, bir Güneş tutulması sırasında Genel Görelilik Teorisi’ni test etmeye karar verir. Albert Einstein’ın söz konusu teorisinde Uzayzaman bükülmesinin ışığı tam olarak ne kadar bükeceğini de hesaplamıştı. Eddington, Güneş tutulması sırasında Güneşin arkasında kalacak olan Hyades yıldız grubunun ışığının nasıl büküldüğünü ölçmek için önce gerçek konumunu ölçüyor. Güneş tutulması sırasında tekrar ölçüm yapmak için Afrika ve Brezilya’da olmak üzere iki grup seçiyor. Bu iki grup Güneş tutulması sırasında havanın kapalı olma ihtimaline karşı farklı yerlerde ölçüm yapıyorlar. Sonuç Albert Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi’ni doğrular nitelikte oluyor. Albert Einstein bu sayede Dünyada hızlı bir şekilde üne ulaştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?