Gençlerimizin Sorunu: Gelecek Kaygısı

featured

Hayata geldiğimiz andan itibaren başlayan eğitimin kademeli olarak ilerlemesi kişinin üniversite zamanına kadar nasıl bir yol izleyeceği hakkında fikir verir. Fakat üniversiteden mezun olmak eğitim ve öğrenim hayatının son kademesi olması sebebiyle belirsiz bir sürecin başlangıcıdır. Bununla birlikte, öğrenci hayatının bittiği yeni bir döneme girecek olmak gençlerin bu yeni dönemi nitelikli bir hale getirip getiremeyeceği hakkında endişelenmesine neden olabilir. Üniversitenin son senesi öğrencilerin mezun olduktan sonra hayatlarında yeni bir döneme geçmesi açısından ayrı bir öneme sahiptir. Bu dönem, çeşitli sorumluluklar alması gerektiği için gelecek kaygısı yaratabilir.

Mezuniyetten sonra kişinin aklına gelen ilk sorun ailesinin desteğini kaybetmesi ve yaşam mücadelesinde yalnız kalacağına dair düşüncesidir. ‘’Eskiden ailem bana destek olurken rahattım, şu an desteği keserseler kendi kendime yetebilir miyim?‘’ gibi sorular aklına gelebilir. Bu durum yeni mezunlar için çok büyük bir psikolojik baskı yaratmaktadır. Genel itibariyle değişimler, bizi bilinmeze doğru sürükler. Bu değişimler geleceğin belirsizliğini hissettirir. Bu belirsizlikler ise yoğun bir şekilde gelecek kaygısı duyulmasına sebebiyet verir.

Gelecek Kaygısı ile Nasıl Başa Çıkabilir?

İlk olarak bu kaygının tamamıyla normal ve anlaşılabilir bir durum olduğunu, bu kaygıya kapılan tek kişinin siz olmadığınızı bilmeniz gerek. Yeni mezun gençlerin büyük çoğunluğu gelecek kaygısına sahip.

Değişen koşulları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışın. Günümüzden bir örnek olarak şu an dünyada yaşanan Corona virüs salgını hemen hemen her ülkenin ekonomisini salladı. Çalışma şekilleri ve eğitim değişti. Bu durumu kendiniz açısından en iyi şekilde değerlendirmelisiniz, bir nevi krizi fırsata çevirmek de denebilir. Değişen dünyada işinize yarayacak yeni donanımlar kazanmak endişenizi biraz azaltmak ve kendinizi meşgul etmek için iyi bir yöntemdir.

Geleceğe dair gerçekçi hedefler koymalısınız. İmkanı olmayan hedefler koymak hedefe giden yolda motivasyonunuzu kaybetmenize ve kendinize olan güveninizin sarsılmasına neden olur. Bu durumun gelecek kaygısı olarak size geri döneceğine emin olabilirsiniz.

Sürekli planlı olmaya özen gösterin. Abraham Lincoln’ün dediği gibi ‘’Eğer bir ağacı kesmek için bir saatim olsaydı, ilk kırk beş dakika sadece baltamı bilerdim”. Bilinmezlik ve belirsizlik kaygıyı arttırabilir.

Umudunuzu yitirmeyin ve denemekten vazgeçmeyin. Başarısızlık korkusu beraberinde gelecek kaygısını da getirir. Bu durumda gençlere olumlu deneyimlerini düşünmelerini ve başardıklarını referans almalarını öneriyoruz. Geleceğe doğru giden yolda yaptıkları hatalar ve başarısızlıklar aslında sizin için önemli bir tecrübe olduğunu asla unutmayın.

Şimdiyi yaşamayı unutmayın. Gelecek kaygısı olan insanların, şimdiyi yaşayamadıklarını ve sürekli gelecekle ilgili düşünme içinde olduklarını görüyoruz. Halbuki gelecek bugünden inşa edilir ve iyi bir gelecekte var olmak için şimdiyi, bugünü en iyi şekilde değerlendirmek gerekir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?