Feynman Tekniği: Kolay ve Etkili Öğrenme

Feynman Tekniği

Feynman Tekniği, Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman’ın adını taşıyan herhangi bir şeyi basit ve etkili şekilde öğrenmenize yardımcı olacak kolay uygulanan kişisel bir öğrenme tekniğidir.

Bir kavramı basit terimlerle açıklamaya çalıştığınızda, o kavramı ne kadar iyi anladığınızı göreceksiniz. Ayrıca sorunlu alanlarınızı anında tespit edebileceksiniz çünkü bunlar sıkışıp kaldığınız ya da karmaşık dil kullandığınız alanlar olacaktır. Bir şeyi iyi anlamak istiyorsanız, onu basitçe açıklamaya çalışın. Feynman Tekniğinin ana fikri budur.

Bu yöntem okulda, işte ya da hayatta herhangi bir konuyu öğrenmenize mutlaka yardımcı olacaktır. Bir kavramı sade ve basit bir dille açıklayarak hızlı bir şekilde öğrenmeyi sağlar.

Feynman Tekniği, öğrenmeye çalıştığınız kavramdaki sorunlu alanları belirlemenize yardımcı olmanın yanı sıra, hedeflenen öğrenmeyi kullanarak bu alanları güçlendirmek için hızlı ve verimli bir yol sunar. Bu basit bir tekniktir ancak eyleme geçtiğinizde çok daha verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Feynman Tekniği Nasıl Kullanılır?

Bu tekniğin kökeni kavramı açıklamayı içerdiğinden, onu birkaç şekilde uygulayabilirsiniz. Biz şu an en basit yöntemden bahsedeceğiz. Sadece bir sayfa boş kağıda ihtiyacınız olan bir yöntem. 4 Adımda Feynman Tekniği;

Adım 1: Boş bir kağıt alın ve üst kısma kavramın adını yazın. Hemen hemen her kavramı veya fikri kullanabilirsiniz. Feynman Tekniği, Fizikçi Feynman’dan alınmış olsa da, yalnızca matematik ve bilimle sınırlı değildir.

Adım 2: Kavramı bir başkasına öğretiyormuşsunuz gibi kendi kelimelerinizle açıklayın. Kağıdın üst kısmına yazdığınız kavramı, kağıdın boş kısımlarında açıklamaya çalışın. Sade ve basit bir dil kullanmaya odaklanın. Açıklamanızı basit bir tanımla veya geniş bir genel bakışla sınırlamayın; kavramı eyleme geçirebilmenizi sağlamak için bir veya iki örnek üzerinde çalışmak için kendinize meydan okuyun.

3. Adım: Açıklamanızı gözden geçirin ve bilmediğiniz bir şeyi veya açıklamanızın zayıf olduğunu düşündüğünüz alanları belirleyin. Alanları tam olarak belirledikten sonra, anlayışınızı güçlendirmek için kaynağa, notlarınıza veya bulabileceğiniz herhangi bir örneğe geri dönün.

4. Adım: Açıklamanızda çok sayıda teknik terim veya karmaşık dil kullandığınız herhangi bir alan varsa, bu bölümleri daha basit terimlerle yeniden yazmak için kendinize meydan okuyun. Açıklamanızın, bu konuyu hiç bilmeyen biri tarafından anlaşılabileceğinden emin olun.

Sonuç

Yeni kavramları ve bilgileri hızlı bir şekilde öğrenebilmenizi ve koruyabilmenizi sağlamak için basit ve güçlü bir teknik olan Feynman Tekniği hayatın her alanında size yardımcı olacaktır.

Exit mobile version