Dünyanın En Ünlü Sanat Eserleri

featured

Birbirlerinden oldukça farklı zamanlarda, farklı sanat akımlardan etkilenerek eserler üretmiş bu sanatçıları ve onların imzalarını taşıyan dünyaca ünlü sanat eserlerine muhtemelen herkes denk gelmiştir. Dünyanın en ünlü sanat eserleri listesini sizler için derledik.

Mona Lisa – Leonardo Da Vinci

Mona Lisa’yı bu listenin başında görmek şaşırtıcı değil. Da Vinci’nin başyapıtı, bugün dünyada en çok tanınan ve en çok ziyaret edilen sanat eseri. Mona Lisa ile onu çevreleyen uzak arka plan ve Da Vinci’nin perspektifinde var olan uyum çok iyi işlenmiştir. Mona Lisa, gelecekteki sanatçılar için portre resminde devrim yaratmıştır. Dünyanın en ünlü sanat eseri, her yıl altı milyon kişi tarafından ziyaret edildiği Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Adem’in Yaratılışı – Michelangelo

dünyanın en ünlü sanat eserleri

Adem’in Yaratılışı, tarihte en çok kopyalanan İncil resimlerinden biridir. Burada Tanrı, Adem’e hayat verir ve insanın yaratılışı, İncil’deki yaratıcı anlatının merkezinde yer alır. Tanrı bir perdelik bulutunda ve diğer insan figürlerinde yüzüyor. Basit bir tunikle kaplı, kaslı ve yaşlı bir adam olarak tasvir ediliyor. Uzanmış eller Tanrı’yı ​​insana ve insanlığa bağlar. Michelangelo’nun Tanrı imajında ​​yarattığı Adem tablosu, sanat tarihinin en ünlülerinden biridir. İncil’deki anlatıda Adem’in kaburgasından yaratılan Havva’nın, Tanrı’nın sol kolunun altına sıkışmış figür olduğuna inanılıyor. Michelangelo’nun her şeyden önce bir heykeltıraş olduğu düşünüldüğünde, resimdeki en belirgin detay kas yapısındaki detaylardır.

Son Akşam Yemeği – Leonardo Da Vinci

son akşam yemeği

Da Vinci’nin bir diğer eseri olan Son Akşam Yemeği, Dan Brown’ın “Da Vinci’nin Şifresi” romanının ve bu romana dayanan filmin yayınlanmasıyla ününü daha da arttırdı. Son Akşam Yemeği, İsa’nın öğrencilerine onlardan birinin kendisine ihanet edeceğini söylediği anı anlatır. Eser, 15. Yüzyılın sonunda tamamlanmasından bu yana ciddi bir bozulma ile karşı karşıya kaldı. 20 yıl süren restorasyonu, daha fazla bozulmanın azaltılmasına yardımcı olmak için resmin özel bir ortama yerleştirilmesini gerektirdi. Ziyaretçiler bu tabloyu görmek için, sadece rezervasyon ile kabul ediliyor ve 15 dakika süre içeride kalmasına izin veriliyor.

Yıldızlı Gece – Vincent van Gogh

Hollandalı ressam Vincent van Gogh tarafından 1889’da boyanmış olan Yıldızlı Gece, modern kültürün en tanınmış tablolarından biridir. Resim, New York’taki Modern Sanat Müzesi’nin kalıcı koleksiyonunun bir parçasıdır.

Çığlık – Edvard Munch

Edvard Munch’ın en ünlü tablosu olan Çığlık, 1893’te boyanmıştır. Karton üzerine yağlı boya ve pastel kullanılarak oluşturulmuştur. Bu tablo Norveç’in Oslo kentindeki Ulusal Galeri’de sergilenmektedir.

İnci Küpeli Kız – Johannes Vermeer

İnci Küpeli Kız, 17. yüzyıl Hollandalı ressam Johannes Vermeer tarafından resmedilmiştir. Aldatıcı derecede basit bir portre olan İnci Küpeli Kız esrarengiz olarak kabul edilmektedir. Ziyaretçilerin tek gördüğü inci küpesi olan ve arkasına bakan bir kızdır fakat bu sanat eseri bundan daha fazlasıdır.

Düşünen Adam – Auguste Rodin

Bu bronz heykel, elleri çenesinde bir yandan derin düşüncelere dalmış ve bir kayanın üzerinde oturan bir erkek figürünü gösteriyor. Genellikle felsefeyi temsil etmek için bir imge olarak kullanılıyor. Heykelin yaklaşık 186 cm (73 inç) yüksekliğinde olduğu bilinmektedir. Heykelin, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesinde bir örneği bulunmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?