Dünya ve İnsan Arasındaki Büyük Benzerlik

dünya ve insan

Daha önce bir insanın, çevresinin ürünü olduğunu duydunuz mu? Birçok yönden doğru bir cümle olabilir. Çoğu zaman bu, insanların yaşadıkları kültürlerden etkilendikleri anlamına gelir. Aynı zamanda daha gerçek bir anlamı da vardır. İnsanlar habitatlarından, yani yaşadığımız gezegen olan Dünya’dan etkilenirler. Dünya ve insan arasındaki benzerlik neymiş gelin birlikte bakalım.

Dünya ve İnsanın Ortak Noktası

Düşünürseniz, insan vücudu ve Dünya birbirine çok benziyor. Peki ortak noktaları ne olabilir? Büyük bir benzerlik düşünebiliriz. Hem insan vücudu hem de Dünya büyük ölçüde sudan oluşur. Dünya’nın yaklaşık yüzde 71’inin su olduğunu söyleyebiliriz. Yine de çoğu insan, vücudunun yaklaşık yüzde 60’ının sudan oluştuğunun farkında değil. Her gün yeterince su içmek bu yüzden çok önemlidir.

Benzerlikler burada bitmiyor. İnsan vücudundaki damarları hepimiz biliyoruz. Bu damarlar, dolaşım sisteminin bir parçası olarak çalışır. Hayatta kalmanıza yardımcı olmak için vücudunuzda kanı hareket ettirirler. Benzer şekilde, nehirler ve akarsular, Dünya’daki yaşamın sürdürülmesinde rol oynayarak gezegenin her yerine su taşımaya hizmet eder.

Aslında, hem insan vücudu hem de Dünya yaşamı destekleyen birkaç bağlantılı sisteme sahiptir. Solunum, sindirim, üreme, kas-iskelet, sinir ve bağışıklık sistemlerinin tümü insan yaşamında önemli roller oynar. Dünya’nın istikrarı, hava, su, toprak ve yaşam sistemlerinin dengesine bağlıdır.

İnsan Vücudu Bir Ekosistem mi?

İnsan vücudu ile Dünya arasında henüz bahsetmediğimiz büyük bir benzerlik var: Her ikisi de çeşitli ekosistemler. Dünya, en az 8.7 milyon türe ev sahipliği yapmaktadır. Daha küçük ölçekte, insan vücudu yaklaşık 10.000 türe ev sahipliği yapar.

Şu anda vücudunuzda 10.000 farklı yaşam biçimi yaşıyor olabilir. Aslında uzmanlar vücuttaki hücrelerin yaklaşık yüzde 90’ının insan olmadığını söylüyor. Bunun yerine, diğer organizmalara aittir. İnsan vücudunda yaşayan organizmalar çoğu zaman zararsızdır. Hatta bazıları insanları sağlıklı tutmak için önemli işler yapar. Ancak bazı virüsler ve bakteriler gibi diğerleri de vücudu hasta edebilir. Benzer şekilde, Dünya’daki insanların yaşamı Dünya’yı olumsuz şekilde etkiler. İnsanların gezegene nasıl davrandıklarının farkında olmaları önemlidir. Hepimiz Dünya’yı sağlıklı tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

İnsan vücudu ve Dünya aynı elementlerden oluşmuştur. Aslında, atomlarımızın yüzde 97’sini galaksinin geri kalanıyla paylaşıyoruz. Oksijen, hem Dünya’daki hem de insan vücudundaki diğer tüm elementlerden daha fazla ağırlık oluşturur.

İnsanların, Dünya’da en yaygın olan unsurlardan oluşması tesadüf değildir. Sonuçta, biz çevremizin bir ürünüyüz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?