Trendlerdeki Yazı

Dijital Dünyada Güvende miyiz?

featured

Teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırırken aynı zamanda bizi tehlikeye atıyor olabilir mi? Biraz durup düşündüğünüzde teknolojik gelişmelerin yaşam biçimimizi tamamen değiştirdiğini ve hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını fark edeceksiniz. Şimdi gelin bu teknolojik gelişmelerin hayatımızı nasıl değiştirdiğine birlikte bakalım.

Her gün hayatımızdaki çeşitli eksiklikleri gideren, hayatımızı kolaylaştıran ya da duygusal olarak tatmin olmamızı sağlayan teknolojik cihazlarla tanışıyoruz. Hayatımızı bu cihazlara adapte ediyoruz. Kollarımızdaki akıllı saatlerden, evimizdeki beyaz eşyalara kadar her elektronik aygıtın daha akıllısını istiyoruz. Artık evimizde otururken bir “tıkla” alışveriş yapıyor, her yerde yakınlarımızla görüntülü ve sesli iletişim kurabiliyoruz. Yediğimiz, içtiğimiz, gittiğimiz kısacası yaptığımız tüm aktiviteleri kolaylıkla diğer insanlarla paylaşabiliyoruz. Her şey bu kadar mı? Akıllı cihazlarımızla yaptığımız tüm hareketler sadece bize mi özel? Cihazlarımızdan toplanan tüm bu veriler nereye gidiyor? Dijital dünyada gerçekten güvende miyiz? Bu soruların hemen hemen hepsini bugüne kadar duydunuz ve gelecekte sıklıkla duymaya devam edeceksiniz.

Kişisel verilerimizin farklı kişi ve kişiler tarafından kullanılması

dijital dünya

Sosyal medyada vakit geçirirken, bir e-ticaret sitesinde alışveriş yaparken veya arama motorunda herhangi bir konuda bir şey araştırırken birçok farklı web sitesi ve mobil uygulama kullanıyoruz. Bu araçların çoğu ücretsiz olarak ihtiyaçlarımızı gidermemize yardımcı oluyor. Genellikle dijital reklam modeli ile kendilerine gelir oluşturuyor. İnternette bıraktığımız ayak izleri(cookies) veri olarak depolanıyor. Ardından işlenerek bizlere daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için kullanılıyor.

Bu durum her zaman bu şekilde karşımıza çıkmayabilir. Bu verileri bizlere kişisel reklamları, hizmetleri ve ürünleri sunmak için kullanan iyi niyetli şirketler ve uygulamalar çoğunlukta olsa da son zamanlarda dünya devi uygulamaların dahil olduğu kişisel verilerin kötü niyetli kullanıldığı skandallardan sonra bu konu her birey için çok önemli bir durum haline gelmiştir.

Yapay zekanın yaratabileceği sorunlar

dijital

Yapay zeka bir yandan yüksek bütçeli Hollywood filmlerinde, diğer yandan Netflix dizilerinde ürkütücü yanlarıyla karşımıza çıkıyor. Bilim insanlarına göre yapay zekanın önümüzdeki yüzyılı şekillendireceğini öngörülüyor. Özellikle bizim için ne gibi risk ve fırsatlar doğuracağı ve bu yeni araçlara ne kadar güveneceğimiz henüz cevabı verilememiş sorular.

Sahte haberciliğin ön plana çıkması

Teknolojinin getirdiği olanaklar hayatı kolaylaştırırken diğer yandan gazetecilik ve habercilik standartları yıkıma uğruyor. Dünyada hızlanan iletişim, yapay zeka yazılımları ve gelişen teknolojiler nedeniyle gazetecilerin işlerini kaybettiği ancak standartları olan güvenilir haberlere ve haberciliğe en çok ihtiyaç duyduğu dönemi aynı anda yaşıyor.

İnsanlar doğrulanmamış bilgi ve görsele en hızlı şekilde ulaşma ve bunu yayma imkanına sosyal medya ile kavuştu. Bu bilgi ve görsellerin en doğru ve güvenilir hali için güvenilir filtrelerden geçmesini beklemek gerekiyor. Artık dijital dünyada hiçbir bilgiyi anında doğru kabul etmemek gerekir. En azından beyin süzgecimizden geçirmek çok önemli bir hal almış durumda.

Akıllı cihazlarımızdan internete bağlanmanın getirdiği temel sorunlar

Akıllı cihazlarınızla internete bağlandığınız yani dış dünyayla olan iletişim ağına dahil olduğunuz andan itibaren sizi ve cihazını pek çok tehlike bekliyor. Bu tehlikeleri en aza indirgemek için bazı temel önlemler alabilirsiniz.

Günümüzde mahremiyet ve dijital anlamda çeşitli soru işaretleri içeren uygulamalara ve sitelere yönelik güvenlik çalışmaları elbette ilerleyen günlerde gelişerek, içerdiği riskler minimize edilecektir.

Yine de günümüz koşullarında elimizden geldiğince kendi güvenliğimizi sağlamaya çalışmalıyız. Unutmayın ki dijital ortamda hiçbir şey güvende değildir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?