Deniz Suyu İçilir mi? Neden Deniz Suyu İçmiyoruz?

deniz suyu

Son zamanlarda ülkemizde kuraklık ile ilgili haberler gündemimizi oldukça meşgul etmişti. Ocak ayının ortasında yağan kar ve sonrasında her gün haberlerde gördüğümüz barajların doluluk oranlarının yükselmesi, bu durumu şimdilik askıya almış olabilir. Kuraklık haberleri ile “neden deniz suyu içmiyoruz?” sorusu tekrardan sorulmuştu. Sizce deniz suyunu sadece tadı kötü diye mi içmiyoruz? Gelin hep beraber bakalım.

Denizde bulunan suyun tuzlu tadı, biz insanoğlunun tuzlu su içmemesinin ana nedeni değil. Sağlıklı kalmak için tuzlu su yerine tatlı su içmemizin önemli bir bilimsel nedeni var.

Dünya Üzerindeki Tuzlu Su Miktarı

Dünya yüzeyinin %70’i su ile kaplıdır. Ancak bu suyun çoğu içilemeyen tuzlu sudur. Dünya üzerindeki suların %97,5’ü tuzlu sudur. Tuzlu su içememek, vücudumuzun çalışması için hem suya hem de tuza ihtiyacı olduğunu düşündüğünüzde tuhaf görünebilmektedir.

Deniz suyu ile ilgili sorun, içindeki tuz miktarıdır. Vücudumuzun sadece az miktarda tuza ihtiyacı vardır. Çok fazla tuz aldığımızda böbreklerimizin fazla tuzu idrar ile atması gerekir.

İnsan kanının tuzluluk oranı %9’dur. Yani her 1000 gram sıvı içinde 9 gram tuz ve 991 gram su vardır. Tuzlu su hipertonik bir sıvı olarak kabul edilmektedir. Bu da insan kanından daha fazla tuz içerdiği anlamına gelir. Aslında, tuzlu suyun tuzluluk oranı 35’tir. Bu, kanın tuzluluğunun yaklaşık dört katıdır.

Tuzlu su içmek vücudunuzun fazla tuzdan, aldığınızdan daha fazla su idrarla atılmasına neden olur. Susuzluğunuzu gidermek yerine, vücudunuz aslında net bir su kaybına uğrayarak dehidrasyona ve artan susuzluğa neden olur.

Deniz suyu %3 tuz içerir. Eğer bir litre içersek böbreklerimizin tüm tuzu seyreltmek için en az bir buçuk litre tatlı suya ihtiyaç duyacağı anlamına gelir. Bu, vücudumuzdan fazladan yarım litre sıvı çıkmasına neden olur. Bu yüzden denizden su içmenin etkisi paradoksal olarak dehidrasyondur.

Vücudunuzun su kaynağını tüketmenin yanı sıra, tuzlu su içmek de kas kramplarına, mide bulantısına ve yüksek tansiyona neden olabilir. Tatlı su yerine tuzlu su içmeye devam ederseniz, sonunda organ yetmezliği, koma ve hatta ölüm gibi daha da kötü etkiler yaşarsınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?