Çocuklarda Saldırganlık

Çocuklarda Saldırganlık

Saldırganlık her insanda görülen doğal bir dürtüdür. Bebek doğduğu andan itibaren bu dürtü içerisinde bulunur ve gelişim gösterdikçe saldırganlık dürtüsü var olmaya devam eder. Özellikle 6 yaşına kadar çocuk gelişimsel özelliklerinden dolayı agresif, gergin ve huzursuz bir dönem içerisindedir. Zamanla çocuk saldırgan davranışlarını ve öfkesini kontrol etmeyi öğrenir. Bu davranışlar gelişimsel olarak çocuktan beklenilen özelliklerdir. Çocuklarda saldırganlık davranışı itmek, tekme atmak, vurmak, ısırmak, tükürmek, saç çekmek gibi şekillerde görülmektedir. Bu davranışlar akranlarına karşı olabileceği gibi, ebeveynlerine, ev dışındaki kişiler ve hatta hayvanlar, canlılara karşı da olabilmektedir.

Saldırgan çocuklar anlaşılmadığını düşünen, geçimsiz ve sinirlidirler. İstemedikleri olayları çözmede şiddeti bir araç olarak görürler ve o yola başvururlar. Kurallara uymazlar ve ceza alırlar. Fakat bu cezaların onlar için bir etkinliği yoktur. Öz denetimlerini sağlayamazlar ve öfkelerini kontrol edemezler. Okulda veya arkadaş çevresinde uyumsuzdurlar ve sorun yaratırlar. Bu durum akran problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olur. Öfke duygusunun altında yetersizlik, hayal kırıklığı, korku, değersizlik gibi duygular yatıyor olabilir. Çocuk bu duygularını öfke şeklinde açığa çıkarıyor olabilir. Bu gibi durumlarda bu duyguları anlamak ve çocuğun bu duyguları ifade etmesini sağlamak önemlidir.

Çocuklarda saldırgan davranışların nedenleri:

  • Kendini ifade etmede yetersiz hissettikleri durumlarda
  • Akran veya yetişkinler ile olan ilişkilerindeki problemler
  • Kurallardan hoşnut olmama
  • Öz denetim konusundaki yetersizlikleri
  • Sorun çözme becerilerinin tam olarak gelişmemiş olması
  • Aile ve çevresinden bu davranışları görmesi ve içselleştirmesi
  • Fiziksel cezalandırmalar
  • Çocuğa kendini korumasının yanlış bir şekilde öğretilmesi
  • Kardeş kıskançlığı
  • Davranışlarını nedensiz olarak engellemek

Çocuklarda saldırgan davranışların çözümü ve tedavisi: Saldırgan davranışların tedavisi mümkündür. Ailenin tutumu, durumlar karşısındaki toleransları ve davranışları çocuklardaki saldırgan davranışları çözmede etkilidir. Aile bu davranışların pekiştirilmesini önlemeli ve çocuğa karşı anlayışlı davranmalıdırlar. Çocuğun olumlu davranışlarını takdir ederek pekiştirmek, olumsuz davranışları hakkında anlayışı bir şekilde konuşmak önemlidir. Çocuk başkaları ile kıyaslanmamalı ve olumsuz rol model olunmamalıdır. Öfke ve saldırganlık durumlarında ebeveynler çözüm bulunamıyorsa bir uzmana danışmalıdır. Uzman ile birlikte çocuğun saldırgan davranışlarını tetikleyen sebepler ortaya çıkarılabilir ve çözüm için bir yol belirlenebilir. Öfkesini azaltacak davranış pekiştirmeleri ve farklı uygulamalar yapılmalıdır.

Psikoloji ile ilgili diğer yazılarımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Yazar Hakkında

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?