Clubhouse Nedir? Clubhouse Nasıl Kullanılır?

featured

Clubhouse Nedir?

Clubhouse nedir? 2020’nin mart ayında yayına başlamış aktif bir sosyal medya uygulamasıdır. Peki 10 ay içerisinde ne oldu da bu uygulama bu kadar ünlü oldu?

Son dönemde duyulan ve herkesin ulaşamadığı bu platformda diğerlerinden farklı ne varmış gelin bir bakalım .

Clubhouse’nin Diğer Sosyal Medya Uygulamalarından Farkı Nedir?

Clubhouse uygulaması Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamalardan farklı olarak gerçek zamanlı sohbet ederek kullanılan bir uygulamadır. Bu platformun en farklı yönlerinden biri ise kurulan odalarda sesli olarak sohbet etmeye olanak sağlamasıdır.

Bazı haber sitelerinde bu yeni platform için atılan başlıklar “Instagram’ı tahtından edecek uygulama” diye atılıyor. Bu platform daha çok Linkedin gibi spesifik kitlelere hitap eden bir uygulamadır. Ve hatta belki de ileride yapılacak değişiklikler ile Linkedin ile rekabet içerisine girebilirler. Hali hazırda kullanıcıların birçoğu Dijital Pazarlamacı, Reklamcı, Yatırımcı ve Girişimci vb. mesleklerdendir. Bu yüzden Instagram gibi sosyal medya platformlarından ayrıştığını söylemek mümkün. Instagram gibi sosyal medya uygulamalarının hedef kitleleri doğası gereği daha kapsamlıdır. Bence bu haber sitelerinin attığı başlıklar tık alma çabasından başka bir şey olmadığı aşikârdır.

Clubhouse Neden Davetiye Sistemini Kullanıyor?

Clubhouse nedir? Sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Şüphesiz ki uygulamanın bu kadar hızlı tanınmasında davetiyeniz olmadan kullanılamamasının etkisi büyüktür. Peki, niye davetiye olmadan kullanılmıyor? Kendilerinin ifadesiyle birkaç mantıklı sebepleri var. Bu sebepler ise şuan için yeterli insan kaynaklarının ve yeterli derecede altyapılarının olmamasını gösteriyorlar.

Aynı zamanda sohbet odalarını yani kullanıcı kitlelerini kontrolsüz bir şekilde birden arttırmak istememeleri de bu sebepler içerisinde bulunmaktadır. Hakkı Alkan’ın şahsi Youtube kanalında belirttiği gibi eskiden davetiye yönetimini Gmail ve Facebook’da kullanmıştır.

Clubhouse Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu? Clubhouse Sırrı Nedir?

Bence bu sistemin nedeni hem altyapılarını kademeli ve kontrollü bir şekilde büyütmek hem de bunu bir tanıtım faaliyeti olarak kullanmaktır. “Davetiye sistemini nasıl tanıtım faaliyeti olarak kullanabilirler ki!” diye aklınızdan geçirebilirsiniz. O halde açıklayayım, bireyler her zaman için toplum içerisinde kendilerini ayrıcalıklı ve özel hissetme arzusu içerisindedir.

Kişiler aldıkları ürünler, kullandıkları arabalar ve hatta yedikleri yiyecekler ile bile karşısındaki kişiye “Ben Farklıyım” algısını yaratmak istemektedirler. Bunu tüketim alışkanlıklarında da görebilmekteyiz.

Örneğin Iphone ülkemizde fiyatı oldukça yüksektir. Bazı kişiler özelliklerine ihtiyacı olduğu için almaktadır. Fakat geniş bir kitle ise kendini daha özel hissetmek için tercih etmektedir

Şimdi “Iphone ne alaka?” diyorsanız, ülkemizde bu uygulamanın büyük merak uyandırmasında şu anda sadece IOS işletim sistemine özel olması artı bir avantaj katmıştır.

Çünkü zaten özel hissetmek için maaşından daha fazlasını bu ürünü almak için harcayan insanların bir de sadece davetiyeyle bu uygulamayı kullanabilmesi insanlarda ilgi uyandırmış ve farklılaşmak hissiyatını doygunluğa ulaştırmak için uygulamaya giriş yollarını aramalarına sebebiyet verdiğini düşünmekteyim.

Eminim ki daha sonrasında uygulama diğer işletim sistemlerine de çıktığında herkes tam olarak aradığını bulamayacak ve uygulama eskisine oranla bu kadar gündemde olmayacaktır.

Fakat eminim ki yukarıda belirttiğim iş alanlarından ve daha niş işlerle uğraşan insanların tarafından büyük ilgi göreceğini düşünmekteyim.

Uygulamanın Çalışma Mantığı Nasıl?

Uygulamanın ara yüzü oldukça basit tasarlanmış. Anasayfada sadece takip ettiğiniz ve seçtiğiniz ilgi alanları bağlantılı insanların hangi odalara dâhil olduğunu görmektesiniz

Clubhouse Uygulamasının Ana Sayfası

Aşağıdaki görselde göründüğü gibi herkese açık, arkadaşlarınıza özel ve herkese kapalı olan sadece davet ile girilebilen odalar oluşturabilirsiniz.

Clubhouse Uygulamasında Oda Kurma Ekranı

Peki odalarda istenmeyen durumlar yaşandığında rahatsızlık yaratan kişileri nasıl durduracaklar? Gibi bir düşünceniz var ise açıklamalarına göre siz kişileri isterseniz engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda uygulama içinde raporlama sistemi ile kişileri de bildirebilirsiniz. Bu yüzden konuşmalarınızın bazı kısımları kayıt altında tutuluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?