Bursa’da Gezilecek Yerler

featured

Bursa’ya Ne Zaman Gitmeli?

Bursa için bizce en güzel zamanlar sonbahar ve kış ayları. Çünkü kışın Uludağ’da kayak, sonbaharda da kültür gezileri yapmak, doğa rotalarına çıkmak, dağ evlerinde konaklamak için en güzel vakitler. Özellikle de ekinoks tarihlerinde İznik’te olursanız mükemmel bir gün batımına şahit olabilirsiniz.

Türkiye’nin Tek Anadolu Arabaları Müzesi’ni Ziyaret Edin

Tam 30 bin metrekarelik bir alana yayılmış eski bir ipek fabrikası Tofaş tarafından yenilenip 2002 yılında Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi haline gelmiş. Yıllar önce beygirli at arabasından başlayıp günümüzün yeni arabalarına kadar yaşanan teknolojik gelişimin hikayesi anlatılıyor bu müzede. Yıllarca süren bu değişimi, arabaları ve yapıldıkları zamanı görerek yakından inceleyebiliyorsunuz. Yemyeşil bi alanın içinde olan müzede bir şeyler içebileceğiniz kafe bile var. Gezi programınızı müzeye göre yapmalısınız çünkü girişler ücretsiz ama pazartesi günleri müze kapalı.

Ulu Cami

Ulu Cami, Niğbolu Zaferi’nin ardından Yıldırım Beyazid’ın emriyle, 1396 senesinde yapımına başlanmış ve 1399’da tamamlanmıştır. Esasında söylenene göre Niğbolu Zaferi’nin sonrası, Yıldırım Beyazid şehre 20 cami yapılmasını emretmiştir. Ancak Emir Sultan Hazretleri bunun yeni kurulan şehre fazla olacağı düşüncesi ile 20 kubbeli bir caminin daha iyi olacağını beyan etmiştir.

Kündekari tekniği ile yapılan caminin içindeki eşi benzeri çok nadir görülebilen minber, Antepli Hacı Mehmed bin Abdülaziz ed-Devvaki tarafından inşa edilmiştir. Minber, evrenin kül olarak doğu tarafında güneş sistemi, batı tarafında ise galaksi sisteminin tasvir edildiği söylenmektedir. Aynı zamanda gezegenlerin büyüklük oranları ve yörüngeleri gerçek boyutlarıyla birebir işlenmiştir.

Bir erken Dönem Osmanlı Mimarisi olan bu cami, kentin en büyük camisi olmasının yanı sıra kentin en büyük anıtı niteliğindedir. Ulu Cami’nin duvarlarında yer alan her biri farklı hattatlar tarafından yapılmış olan 200’den fazla hat levhası ve duvar yazılarıyla Hat Sanatları Müzesi olarak da bilinmektedir.

Caminin şadırvanı hakkındaki söylentiye göre; yapımında bazı bölgeleri kamusallaştırılması gereken caminin şadırvanı Musevi bir kadına aittir. Arazisini kamuya vermek istemeyen kadın, rüyasında insanların hepsinin aynı yöne koştuklarını görür. Nereye gittiklerini soran kadın Cennet cevabını alır. Gördüğü rüyanın etkisinde kalan kadın ertesi gün arazisini şadırvan yapılması şartıyla verir.

Ayrıca şöyle bir detay söz konusu; inşasında çekilen maddi sıkıntıların ardından yarım bırakılan inşaat, Hristiyan ve Musevi topluluklarının maddi destekleriyle tamamlanmıştır. Bunun üzerine Müslümanlarda teşekkürlerini iletmek için David’in Yıldızı ve Haç sembollerinin işlendiği taşları cami pencerelerinin üzerinde kullanılmıştır.

Kapalı Çarşı

Eski adıyla Uzun çarşı olarak Bursa halkına hizmet veren Kapalı Çarşı’da giyim, yeme, içme, takı, hediyelik eşya ve bazı ev eşyaları gibi pek çok çeşitte satış yapan işletmeler yer alıyor. Sevdiklerinize Bursa’dan hediye almak için en güzel yer.

Uludağ

Yazının başında ne zaman gidilmeli bölümünde kış mevsimini seçmemizin sebebi olan Uludağ.

Türkiye’de kış turizmi deyince akla gelen ilk dağ. Eğlencesi daha ulaşımında başlıyor adeta. Eğer Uludağ’a gitmek isterseniz, teleferik ile çıkmanızı tavsiye ederim. Uludağ’ın büyüleyici manzarasından önce Bursa’nın muhteşem manzarasını görmek, ardından sarı alanda piknik yapmak son olarak da Uludağ’a çıkıp kayak yapmak, bir gün içerisinde yapılabilecek en güzel aktiviteler olabilir. Çıkarken hazırlıklarınızı iyi yapmanızı tavsiye ederim çünkü kış mevsimi içinde geceleri -30 dereceleri görebilmekte.

Gölyazı

Gölyazı adeta bir ada görünümünde köy. Yerel halk genelde hafta sonları balık tutmak amacıyla ve manzarası için gidiyor. Aslında gezilecek yer bu köyün ta kendisi. Köyün doğal manzarası haricinde eski Rum evlerine göz atabilir köy içerisindeki tarihi bölgeleri gezebilirsiniz. Daha içerilere girdikçe İç ve dış kale surlarını göreceksiniz fakat bu gördüğünüz kısım çok küçük bir kısmı çünkü günümüze sadece üç duvarı ayakta kalabilmiş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?