Bilgi Çağı’nın Parası: Kripto Para

featured

Şuan bu yazıda olduğunuza bakılırsa son yıllarda sıkça duyduğumuz “Çağımızın Parası” olarak adlandırılan bu sanal paraları siz de merak etmişsinizdir. Muhtemelen internette araştırmaya başlamışsınızdır. Peki nedir bu sayısız farklı isimdeki Kripto Para Birimleri? Gelin beraber bakalım.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar kendini güvenceye almak için özel bir şifreleme sistemi kullanan sanal paralardır. Bu paralar aslında bir çeşit dövizdir sadece bilinenin aksine fiziksel bir karşılığı yoktur. Yani dolar ve euro gibi basılı elle tutulur bir karşılığı yoktur. “Elle tutulur, fiziki karşılığı olmayan bir şeye güvenilir mi kardeşim” dediğiniz duyar gibiyim. Türk Lirası da mevduata göre oranlandığında 1’e 10 basılıdır. Yani tüm paranın basılı karşılığı yoktur ve rakamlardan ibarettir. Neyse konumuza dönmek gerekirse, bu sanal paraların en büyük özelliği hiçbir merkeze bağlı olmayışı ve herkese açık olmasıdır. Peki bu sanal para birimi herkese açıksa nasıl çalınmıyor diye sorabilirsiniz. Burada blockchain teknolojisi devreye giriyor. Gelin bu teknolojiye birlikte göz gezdirelim.

Kripto Para Teknolojisinde Blockchain Nedir?

Bloklardan oluşan ve birbirine bağlı yapıdaki şifreli işlemlerin takibini sağlayan bir veri tabanı sistemidir.

Örneklendirmek gerekirse bu teknolojide yapılan her işlemi bir zincirin halkası olarak düşünün. Ve zincir halkalarının birbirine bağlı olduğunu hayal edin. Bağlı olan her zincirin bilgisinin kendinden bir önceki zincirin bilgisine kopyaladığını ve bu şekilde bir blok zincir oluşturduğunu söyleyebiliriz. Peki bunun neresi güvenilir diyorsanız burada her zincirin bilgisi bir diğer zincire aktarıldığı için bir zincirdeki işlemi ele geçirmek için tüm zincirlerdeki şifreleri kırmanız gerekmektedir. Bu durum dünya üzerindeki tüm bitcoin sayısını düşündüğünüzde imkansızdır.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı ?

Bitcoin nakit paraya bir alternatif olarak geliştirilmiştir. Herhangi bir merkezi olmayan ilk sanal dövizdir. Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi veya kişiler tarafından 2009’da oluşturulmuştur. Bitcoini günlük hayatımızda alışveriş yaparken kullanabiliriz. Bitcoin aynı zamanda blockchain teknolojisi ile üretilmiş ilk kripto para birimi ve hayatımıza kripto para kavramını sokan ilk sanal para birimidir.

“Bitcoin nasıl bu kadar geçerli hale geldi?”  ya da “Bitcoin yükselecek mi?” gibi sorularınız illa ki vardır.

Öncelikle Bitcoin’in bu kadar geçerli olmasında zamanla kötüye giden devlet ekonomilerinin insanları başka yatırım alanları aramasına itmesi diyebiliriz. İnsanlar talep gösterdikçe markalarda bu sanal para birimini ödeme birimi olarak kabul etti. Bitcoin bu sayede, günümüze kadar yükselerek geldi.

“Bitcoin yükselecek mi” sorusuna şöyle cevap vermek isterim. Öncelikle internet üzerinden yatırım tavsiyesinde bulunmak kanunen yasaktır. Fakat insanların bu kadar ilgi gösterdiği bir şeyin uzun vadede düşeceğini kimse öngörememektedir. Fakat eskisi kadar da değerlendiği söylenemez. Bu yüzden hızlı para kazanmak isteyenler genellikle Altcoin olarak tabir edilen para birimlerine yönelmektedir.

Altcoin Nedir?

Altcoin bir sanal para birimi ismi değildir, Altcoin olarak anılan para birimleri Bitcoin’e rakip olarak çıkmış diğer sanal para birimleridir.

Altcoin’lerin en bilindikleri şunlardır; Ripple, Factom, Litecoin ve Ethereum’dur.

Fakat daha az popüler olan aniden değer kazanan başka Altcoinlerde vardır. Örneğin Dogecoin, logosu internet fenomeni olan Doge’e aittir. Genellikle internet üzerinde bağış toplamak için kullanılan bir kripto para olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda bir günde yüzde 812,46 değer kazanmasıyla dikkatleri üstüne çekmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?

Yorumlar (2)

  1. Batuhan Bektaş
    6 ay önce

    Açıklayıcı ve bilgi dolu bir çalışma olmuş, devamını bekliyoruz..

Bir cevap yazın