Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirmenin Yolu: Fiziksel Egzersiz

fiziksel egzersiz

Yapılan birçok araştırma, fiziksel egzersizin beynimiz üzerindeki olumlu etkilerini de kanıtlamış durumda. Düzenli egzersiz, bizi sadece fit bir görünüme kavuşturmakla kalmıyor; beyin fonksiyonlarımızın daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor. Düzenli egzersiz, kasların güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kalbi ve diğer önemli organları en iyi durumda tutmayı sağlar. Fiziksel olarak olumlu etki yaratan egzersizler, bizi daha akıllı yapabilir mi? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Öğrenmek ve düşünmek kesinlikle daha akıllı olmaya yardımcı olur fakat fiziksel egzersiz nasıl yardımcı olabilir?

Araştırmacılar, egzersizin öğrenmeyi ve hafızayı geliştirmede rol oynayabileceğini keşfettiler. Temel olarak egzersiz yapmak, yaptığınız herhangi bir şeyi daha iyi yapmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, egzersizin beynin en iyi şekilde çalışmasına tam olarak nasıl yardımcı olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

Egzersiz, beyni birçok yönden etkiler. Beyne daha fazla oksijen pompalayan kalp atış hızını artırır. Beyin hücrelerinin büyümesi için ortam sağlayan hormonların salınmasına yardımcı olur. Örneğin, bilim insanları egzersizin vücudun sinir sistemini uyardığını ve bizi mutlu hissettiren serotonin ve dopamin gibi hormonları serbest bırakmasına neden olduğuna dikkat çekiyor. Bu durum, birçok insanın egzersiz yaptıktan sonra neden daha canlı ve uyanık hissettiğini açıklıyor. Kendinizi daha iyi hissedebilir, daha net düşünebilir ve daha iyi konsantre olabilirsiniz. Genel olarak, egzersizden sonra daha verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

Araştırmacılar, egzersizin yeni beyin hücrelerinin büyümesini tetikleyebileceğini gösteren çalışmalara işaret ediyor. Beyniniz büyüdükçe, hafıza ve öğrenmeyle ilişkili alanlar büyür ve genel beyin işlevi gelişir.

Düşünce yapınızı ve davranışlarınızı değiştirmezseniz, tek başına egzersiz yapmak beklediğiniz zeka artışını beraberinde getirmeyecektir.

Beyninizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için ne kadar egzersize ihtiyacınız var?

Uzmanlar, beyin performansını iyileştirmek için haftada üç gün, günde en az 30 dakikanın yeterli olacağını söylüyor. Haftada dört ila beş kez, günde en az altmış dakika daha da iyi olacaktır. Tabii ki bu kişiden kişiye göre değişir. Bu yüzden iyice araştırdıktan sonra kendi vücudunuza göre karar vermenizi öneririm.

Egzersiz yapmak ve hareket etmek vücudunuz için pek çok yönden iyidir. Bu nedenle günlük veya haftalık rutininizde mümkün olduğunca egzersiz yapmaya özen gösterin.

İstikrarlı biçimde yapılan her türlü egzersiz fiziksel ve ruhsal sağlık açısından oldukça faydalı. Vücudunuz egzersiz yapmaya alışana kadar kolay bir seviyede başlayın ve kademeli olarak ilerleyin. Sürekliliği sağlamaya çalışın ve asla pes etmeyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?