Az Ders Saati Yüksek Başarı: Finlandiya

Tüm dünyanın örnek almaya çalıştığı eğitim sistemi: Finlandiya eğitim sistemi.

finlandiya eğitim sistemi

Bir ülkenin gelecek kaderini ülkenin eğitim sistemi belirler. Sistem ne kadar iyiyse ülkede yaşayan çocukların başarıları bir o kadar kaçınılmazdır. Peki Finlandiya’nın en iyi eğitim sistemi, nasıl bir ülkede gelişme göstermiştir?Biraz bundan bahsetmek gerekir.

Beyaz Zambaklar Ülkesi Finlandiya

Finlandiya kuzey paralellerinde yer alan oldukça soğuk bir ülke olarak bilinmektedir. Kışın sıcaklıklar -30 yazın ise en fazla 20 dereceye kadar çıkabilmektedir. Bu bilinen en genel bilgi Finlandiya bayrağına da yansımaktadır. Finlandiya bayrağında ki mavi renk ülkeyi oluşturan adaları beyaz renk ise karı temsil etmektedir. Soğuk bir ülke olmasından dolayı tarıma elverişli arazisinin az olması, yeraltı kaynaklarının neredeyse hiç var olmaması ülkenin dezavantajlarından birkaçıdır. Fakat bunlara rağmen; sadece beş buçuk milyon nüfusu ile dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülkedir.

Mutlu insanların var olduğu bu ülkede doğanın güzellikleri de etkilidir. Yaklaşık irili ufaklı 55.000 gölün var olup yeşillikler içindeki bir doğada mutlu olmamak mümkün mü dersiniz? 

Finlandiya’daki Eğitim Modeli

finlandiya eğitim sistemi

Mutlu bir toplumda eğitim düzeyinin ve okuryazarlık oranının dünyadaki diğer ülkelere kıyasla fazla olmasına şaşırmamak gerek. Finlandiya’da okuma yazma bilenlerin oranı yaklaşık olarak %100’dür ve 7-15 yaş arası eğitim zorunludur. Eğitim sistemi erken eğitimi, okul öncesi eğitimi, temel eğitimi, ikinci derece eğitimi ve yüksek eğitimi içerir.

  • Finlandiya’da çocuklar eğitim düzeyine gelmeden önce erken eğitim alma hakkına sahip olup çocuğun gelişimini ve refahını desteklemektedir. Ayrıca erken eğitimler belediyeler tarafından düzenlenmektedir. Daha sonra çocuğun eğitim hayatını desteklemek amaçlı okul öncesi eğitim verilmektedir ve bu eğitim bir yıl sürmektedir.
  • Okul öncesi eğitim günde 4 saat sürmektedir. Çocuk okulda yararı olacak becerileri, örneğin harfleri öğrenmektedir. Ana dili Fince ya da İsveççe ise bu dillerin gelişmesi için desteklenmektedir. Özel eğitime ihtiyacı varsa bunun için desteklenir.
  • Bu ilk adım olarak sayılabilecek eğitimlerden sonra çocuk 7 yaşını doldurduğu zaman temel eğitim başlamaktadır. Öğrenim zorunluluğu bütün derslerin başarıyla tamamlanmasından on sene sonra sona ermektedir ve temel eğitimde 9 sınıf bulunmaktır. Temel eğitimin yasalar tarafından yönetilmesi önemli bir ayrıntıdır. Haftada ortalama 20 saat ders görülmektedir. Bu dünyadaki en düşük ders saatidir. Tabi ki erken eğitim ve okul öncesi eğitimdeki gibi temel eğitimde de öğretmenler alanlarında uzmandır yani öğretmenlerin alanlarında yüksek lisans yapmış olması beklenmektedir. İlk altı sene çocuğa aynı öğretmen öğretmenlik yapar. Böylelikle öğretmen öğrencilerini iyi tanıdığı için öğrencilerine uygun bir öğretim geliştirebilir.

Finlandiya Eğitim Sisteminde Lise ve Üniversite

  • Temel eğitimden sonra ikinci derecede eğitim başlar. Bu eğitim lise ve mesleki eğitim olarak bilinmektedir. Çoğu lisenin öğretim dili Fince ya da İsveççedir. Eğer öğrenci bu iki dili iyi derecede bilmiyorsa ya da göçmen ise liseye başlamadan önce liseye hazırlık programlarına katılabilir. Bunlara ek olarak başkent Helsinki’de eğitim dili İngilizce ya da Fransızca olan liselerde mevcuttur fakat sayıları oldukça azdır.
  • Meslek eğitimi ise uygulama odaklı bir eğitimdir ve üç sene sürmektedir. Meslek diploması alınabilir. Lise öğrenimi gibi, eğer öğrencinin dil seviyesi yeterli değilse meslek eğitimine hazırlayıcı programlarda bir yıl hazırlanabilir.
  • Tüm bu eğitimlerden sonra üniversite eğitimi yani yüksek eğitim gelmektedir. Finlandiya’da 20 adet üniversite bulunmaktadır. Üniversitelerde eğitim bilimsel araştırmalara dayanmakla birlikte lisans diploması üç senede ve yüksek lisans diploması yaklaşık iki senede alınabilir. Üniversiteler bazı eğitim programlarında İngilizce öğretim verebilir ancak bununla birlikte eğitim programlarının öğretim dili Fince ya da İsveççedir.

Tüm bu bilgilerden sonra akıllara bir soru geliyor. Eğitim ücretli mi?

finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya’da eğitim büyük çoğunlukla ücretsizdir. AB ya da AEA ülkesi vatandaşı veya bu ülkelerden birinin bir vatandaşının aile bireyi olunmadığı takdirde ve İngilizce lisans ya da yüksek lisans yüksekokul eğitim programı tamamlanacaksa dönem harcı ödenmelidir. Finlandiya politikasına göre devlet kim olursa olsun vatandaşın temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyler. Eğitimde temel ihtiyaç olarak sayılmaktadır. 

Ayrıca Finlandiya’da eğitim ülkenin her noktasında eşittir. Ülkede özel okul olmadığı için rekabet yoktur. Aksine dayanışma vardır. Bu yüzden öğrenciler yürüyerek evlerine en yakın okula gidebilmektedir. Eğer okula gitmek için toplu taşıma kullanılması gerekiyorsa bunu devlet finanse etmektedir. Ezberci eğitimin farkındadırlar ve buna oldukça karşı çıkmaktadırlar. Ezberlenmesi gereken bilgilerin eğlenirken öğrenilmesi gerektiğini ve bunun daha kalıcı olduğunu söyleyen Finliler bu uygulamayı erken eğitimde başlatmışlardır ve başarılı bir yöntem olduğunu görmekteyiz. Ayrıca okul alanlarının tellerle ya da duvarlar ile sarılmasına oldukça karşı bir sistem vardır. Bu bütün okul seviyeleri için geçerlidir. Amaç öğrencinin kendini sınırlandırılmış hissetmemesini sağlamaktır. Öyle ki okullara girerken ayakkabılarını çıkarıp ev ortamındaymış gibi eğitimlerini alırlar.

Finlandiya Eğitim Sisteminde Öğretmen Olmak

Öğretmenlik en saygın meslekler arasındadır. Finlandiya’da öğretmen olabilmek için birçok aşamadan geçmek zorundasınız. Karakteriniz ve empati yeteneğindeki yetkinliğiniz sizin öğretmen olup olamayacağınızı belirler. Öğretmen maaşları ise yönetici maaşları ile neredeyse eş değerdir. Aynı zamanda öğretmenler özerktir ve kendisi müfredatı nasıl işleyeceğini, hangi kitabın okutulması gerektiğini belirleyebilmektedir. Devlet öğretmenlerine bu denli güvenmektedir ve okullara müfettiş göndermez. Öğrenci öğretmen ilişkisinden çok öğretmenler öğrencilerle bir arkadaş ilişkisi içerisinde olurlar. 

Finlandiya’da derse göre eğitim verilmekteyken, son yıllarda konu başlığına göre eğitim verilmeye başlanmıştır. Bu sayede öğrenci bir konuyla ilgilenirken aynı zamanda başka konular hakkında da bilgi sahibi olur. Uygulamalı eğitim önemsendiği için daha kalıcı hale gelmektir. Öğrenciye yönelik eğitim modeli çocukların bağımsız gelişmesine yardımcı olmaktadır. 

Peki siz Finlandiya’da eğitim görmek ister miydiniz? 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Dergeek Üyeleri Ne Diyor?